Studio108


Doula - Sinu pere- ja sünnitoetaja

Lapseootel aeg, sünnitus ja sellele järgnev on naise elus kahtlemata üks kõige olulisemaid etappe. See on üheltpoolt nii ürgselt loomulik aeg, teiseltpoolt aga periood, kus me naistena vajame ka enim toetust. Läbi aegade on kõikidel rahvastel olnud tavaks toetada emaks saamise teed heade teadmiste ja oskustega naiste poolt. Rahvusvaheliselt nimetatakse sellist ametit doulaks (loe lähemalt www.doula.ee).
Doula toetusel toimunud sünnituste hulgas on rahvusvaheliste uuringute põhiselt palju suurem protsent lihtsamaid, ajaliselt lühemaid sünnitusi, mis tagasivaadates täidavad naise õnnetundega ja rahuloluga. Sünnitus on loodud olema imeliseks elusündmuseks, mis väestab naist jätkuvalt kogu edasise elu jooksul. Samuti on doulade toetusel statistiliselt vähem meditsiinilist sekkumist vajavaid sünnitusi. Doula on läbi kogu lapseootuse aja ning ka sünnitusel nii naise, kui tema tugiisiku toetaja, sünnitajale sobivate asendite, hingamis- ja massaaživõtete pakkuja, hea ruumihoidja ja aitab koostöös ämmaemandaga luua tingimused naisele tema soovitud unistuste sünnituse teostumiseks.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alates 2017 aastast pakub doula toetust naistele ja peredele ka meie pikaaegne lapseootel ja sünnitusjärgse jooga juhendaja Aale-Triinu Sonn, kes on omandanud selle imelise elukutse Põlisrahva Tarkuste Kooli doula õppeprogrammi põhiselt. (www.tarkustekool.ee).

Pere- ja sünnitoetuse hinnakiri:

  • Individuaalsed kohtumised naisega (soovi korral koos mehega) enne sünnitust - 1h/ 30€
  • Sünnituse toetamine (naise soovidega kooskõlas, päris protsessi algusest lõpuni + üks kohtumine sünnitusjärgsel päeval) - 250€
  • Sünnitusjärgsed kohtumised perega, imetamise nõustamine, sünnitusest taastumise nõustamine - 1h /30€

Parima ettevalmistuse pehmeks ja väekaks sünnituseks, annab kombinatsioon rasedatele mõeldud joogatundidest (vt tunniplaani) ja individuaalsest nõustamisest-toetusest. Ettevalmistavat individuaalset toetust peaks olema enne sünnitust kindlasti vähemalt üks kohtumine 2 tunni ulatuses, kuid veel parem on kohtuda vähemalt kaks või enam korda ja juba raseduse keskpaigast alates või varemgi.


Soovides doula konsultatsiooni ja mitmekülgset toetust, oled oodatud kirjutama Aale-Triinule: anjani1008(ät)gmail.com

Kes on doula ja mida tal on sulle, kui lapseootel naisele pakkuda, loe siit: www.doula.ee

Lisaks oled oodatud kiikama meie emadele suunatud FB lehte, mida administreerib Aale-Triinu: Jooga lapseootel ja lapsega emadele
www.facebook.com/teadlik.ema

 
* * *

Doula Aale-Triinu Sonn endast:

"Olen juhendanud lapseootel emade joogatunde alates 2006.
aastast. Peale teise lapse sündi 2014. aastal kasvas minu tundidest loomulikuna välja ka sünnitusjärgne jooga emadele koos beebidega. Täna olen kolme lapse ema, olles teadlikult pidevalt täiendanud end nii rasedusaegse kui peale sünnitust perioodi tervise teemadel. Tundes suurt kutsumust toetada naisi sel imelisel teel, alustasin 2017 aastal doulaks ja imetamisnõustajaks õppimisega Eestis, Tarkuste Koolis. 2017 aastal toetasin doulana ka juba esimest sünnitust, mis oli imeline! 2018. aastal on lisandunud juba üks armas kodusünnitus ja kaks sünnitusmajas toetamist, tulemas on aga veel mitu sünnitust.
Suurima rõõmuga toetan mitmekülgselt nõustamise, harjutuste ja paljude väärtuslike nippide jagamisega naiste lapseootuse aega ja lapse ilmale saabumist, samuti olen sulle soovi korral toeks ja nõustajaks peale sünnituskogemust mitme kuu jooksul."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Läbitud õpped ja koolitused:

* 2017 september - 2018 juuni. Doula ehk sünnitoetaja ja imetamisnõustaja väljaõpe (Põlisrahva Tarkuste ja Rahvaravi Kool. Koolitajad: Karita Mikko, Ingrid Kaoküla, Elina Piirimäe, Ülle Lember, Küllike Lillestik, Riinu Verlin, Triin Värnik).
* 2017 veebruar - aprill. 32-tunnine sertifitseeritud lastemassaaži algkursus, pedagoog lasteterapeut/füsioterapeudi assistent Marika Must.
* 2017 veebruar. "Õidepuhkemine", 6-nädalane vaagnapõhjalihaste tervise e-kursus. Koolitajad Katri Ristal ja Kaija Margumets (www.minaolenginaine.ee).
* 2016 juuli-august. Ämmaemanduskeskuse perekooli tunnid (kokku 12h, koolitajad: ämmaemand Ingrid Kaoküla ja rasedate võimlemisõpetaja Iren Laidma, www.ammaemanduskeskus.ee);
* 2015-2016 nov-jaan. Ema ja beebi jooga koolitus 1. ja 2. osa, koolitaja Natalie Sanna (Bliss Yoga Stuudio). Õppe teemad: Keha ja meeleseisundite muutused, emotsionaalne tugi sünnitusjärgses perioodis. Sünnitusjärgsed taastumisetapid kuni lapse 1.eluaastani. Hingamistehnikad sügavaks lõdvestuseks/vaagnapõhja tõstmiseks/imetamise ajaks. Taastumisjooga asendid emale. Alaselg: kuidas kaitsa ja selle eest hoolitseda. Arendusjooga beebile: harjutused/mängime/laulame. Beebimassaaž, “sonic” helimassaaž.
* 2006 Ülle Lemberi rasedate jooga näidistunnid (www.paikesetants.ee);
* 2005 kriya hatha jooga õpetajate väljaõppe osana rasedusele kohandatud kriya hatha jooga 18 põhiharjutust;
 

 

Fotod: Enlil Sonn (2016)

 

Lapseootel emade jooga- ja doula-töötoad kevad 2018

Sel kevadel ootame lapseootel naisi Tallinnas ülevaatlikesse praktilistesse töötubadesse pühapäeviti!

AJAGRAAFIK: pühapäevadel kl 13:00-15:45, 11. ja 25. märts, 22. aprill, 6. mai 2018
ASUKOHT:
Tallinna südalinn
- esimesed kolm töötuba Rotermani kvartalis, Tao Keskuses ja 4. töötuba vanalinnas Annapurna Joogastuudios.
JUHENDAJAD: Aale-Triinu Sonn (Studio108 joogaõpetaja ja doula) ning Riinu Verlin (pikaajalise kogemusega doula-sünnitoetaja ja imetamisnõustaja)
EELREGISTREERIMINE on vajalik:
saada osalusooviga kiri e-aadressile: anjani1008(ät)gmail.com
OSALUSTASUD:
Ühe töötoa osaluspanus 25€;
NB! 22. aprilli töötoas koos tugiisikuga tulles on osalustasu kahepeale kokku 35€

Koha grupis tagab ettemaks 5€. (Osalusest loobumise korral hiljem, kui 3 päeva enne töötoa algust, on ettemaks tagastamatu)

TÖÖTUBADE TEEMAD:
11. märts - Lapseootuse töötuba: toetavad joogaharjutused ja doula-teadmised kogu raseduse ajaks.
25. märts - Sünnituseteemaline jooga- ja doula-töötuba.
22. aprill - Isad sünnitustoas. Kuidas sünnitajat toetada?
6. mai - Töötuba parimaks sünnitusjärgseks taastumiseks.


Loe lähemalt töötubade sisust ja läbiviijatest:
www.studio108.ee/rasedate-jooga-doula-seminar


 

 

 

 

 

 

Kogemused ja tagasiside sünnitustelt

Sünnitus detsembris 2017

"Meie teise lapse sünd oli esimene, mille juures Aale-Triinu sünnitoetajaks oli. Tegemist oli minu jaoks esimese loomuliku sünnitusega (eelmine oli keisrilõige). Meie jaoks oli oluline, et sünnitoetaja oskaks nõu anda hingamise ja erinevate sünnitusasendite osas ning oleks ise kogenud loomulikku sünnitust ning oleks rahulik ja positiivse suhtumisega.

Kohtusime Aale-Triinuga enne sünnitust ning ta vaatas üle mu sünnitusplaani, andis selle kohta tagasisidet ja asjalikke soovitusi ning nõu, mida teha, et sünnitus ise loomulikult algaks. Eriti kasulik oli soovitus, et mees jääks töölt koju ja võtaksime aja maha ning veedaksime viimased päevad enne lapse sündi koos.

Sünnitus algas kaks nädalat peale tähtaega (minu sünnipäeval ja päev enne esilekutsumist) kell 00.04, kuid sünnitustuppa jõudsin alles hommikul seitsmest. Aale-Triinu ühines meiega paar tundi hiljem. Tema koostöö nii ITK ämmaemanda kui meiega oli suurepärane. Kui ämmaemand külastas meie ruumi teatud aja tagant, siis Aale-Triinu oli kogu aeg kohal, sisestas esmasünnitajale enesekindlust ning aitas hoida mõnusat, positiivset õhkkonda. Ta oskas leida igale probleemile töötava lahenduse – mind vaevas sünnituse ajal peamiselt seljavalu ja Aale-Triinu näitas mu mehele, kuidas teha massaži, mis valu leevendas.
Laps sündis õhtul poole üheksa paiku ja sünnitusest jäi meile väga positiivne ning jõudu andev mälestus. Tundsin ennast sünnituse ajal nagu tippsportlane, kellel on oma meeskonda kaasas. Peale sünnitust oli Aale-Triinu samuti toeks ja me oleme talle väga tänulikud, et ta aitas meie lapsel nii mõnusas õhkkonnas sündida.
Aale-Triinu on väga südamlik ja temaga on lihtne suhelda ning ta mõistab ja arvestab sünnitaja soovidega – olles igas mõttes toeks."

 

Lill & Alvin