Studio108


Doula - Sinu pere- ja sünnitoetaja

Lapseootel aeg, sünnitus ja sellele järgnev on naise elus kahtlemata üks kõige olulisemaid etappe. See on üheltpoolt nii ürgselt loomulik aeg, teiseltpoolt aga periood, kus me naistena vajame ka enim toetust. Läbi aegade on kõikidel rahvastel olnud tavaks toetada emaks saamise teed heade teadmiste ja oskustega naiste poolt. Rahvusvaheliselt nimetatakse sellist ametit doulaks (loe lähemalt www.doula.ee).
Doula on läbi kogu lapseootuse aja ning ka sünnitusel nii naise, kui tema tugiisiku toetaja, kes pakub nii informatiivset, emotsionaalset kui praktilist tuge. Doula on sünnitusel sobivate asendite, hingamis- ja massaaživõtete pakkuja, hea ruumihoidja ja aitab koostöös ämmaemandaga luua tingimused naisele tema soovitud unistuste sünnituse teostumiseks.
Doula toetusel toimunud sünnituste hulgas on rahvusvaheliste uuringute põhiselt palju suurem protsent lihtsamaid, ajaliselt lühemaid sünnitusi, mis tagasivaadates täidavad naise õnnetundega ja rahuloluga. Sünnitus on loodud olema imeliseks elusündmuseks, mis väestab naist jätkuvalt kogu edasise elu jooksul. Samuti on doulade toetusel statistiliselt vähem meditsiinilist sekkumist vajavaid sünnitusi.
Samuti on meie ühiskonnas suuresti katmata ala värske ema toetamine - naisest emaks sündimine on väga paljude füüsiliste ja emotsionaalsete muutustega periood, mil naine ei pea kõigega sugugi üksi hakkama saama. Kes aga annaks nõu ja ka otsest praktilist abi beebi imetamise, iseenda sünnitusest taastumise ning peredünaamikas tekkinud pühholoogiliste muutuste osas? Just seda teevad sünnitsjärgsed doulad.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alates 2017 aastast pakub doula toetust naistele ja peredele ka meie pikaaegne lapseootel ja sünnitusjärgse jooga juhendaja Aale-Triinu Sonn, kes on omandanud selle imelise elukutse Põlisrahva Tarkuste Kooli doula õppeprogrammi põhiselt. (www.tarkustekool.ee).

Pere- ja sünnitoetuse hinnakiri:

  • Individuaalsed kohtumised naisega (soovi korral koos mehega) enne sünnitust - 1h/ 30€
  • Sünnituse toetamine (naise soovidega kooskõlas, päris protsessi algusest lõpuni + üks kohtumine sünnitusjärgsel päeval) - 250€
  • Sünnitusjärgsed kohtumised perega, imetamise nõustamine, sünnitusest taastumise nõustamine - 1h /30€

Parima ettevalmistuse pehmeks ja väekaks sünnituseks, annab kombinatsioon rasedatele mõeldud joogatundidest (vt tunniplaani) ja individuaalsest nõustamisest-toetusest. Ettevalmistavat individuaalset toetust peaks olema enne sünnitust kindlasti vähemalt üks kohtumine 2 tunni ulatuses, kuid veel parem on kohtuda vähemalt kaks või enam korda ja juba raseduse keskpaigast alates või varemgi.


Soovides doula konsultatsiooni ja mitmekülgset toetust, oled oodatud kirjutama Aale-Triinule: anjani1008(ät)gmail.com

Mida Aale-Triinul on sulle, kui lapseootel või ka beebiga emale, pakkuda doulana, loe siit: https://www.doula.ee/doula/aale-triinu-sonn

Lisaks oled oodatud kiikama meie emadele suunatud FB lehte, mida administreerib Aale-Triinu: Lapseootel ja lapsega emadele.
Jooga- ja doulainfo.  www.facebook.com/teadlik.ema

 
* * *

Doula Aale-Triinu Sonn endast:

"Olles õppinud kriya hatha jooga õpetajaks, olen juhendanud ka lapseootel emade joogatunde alates 2006.
aastast. Läbi nende tundide ning ka seminaride pakkunud ettevalmistust sünnituseks tänaseks juba ligikaudu tuhandele naisele. Peale oma teise lapse sündi 2014. aastal kasvas minu tundidest loomulikuna välja ka sünnitusjärgne jooga emadele koos beebidega. Täna olen ise kolme lapse ema, olles teadlikult pidevalt täiendanud end nii rasedusaegse kui peale sünnitust perioodi tervise teemadel. Tundes suurt kutsumust toetada naisi sel imelisel teel, alustasin 2017 aastal doulaks ja imetamisnõustajaks õppimisega Eestis, Põlisrahva Tarkuste Koolis. 2017 aastast alates olen doulana toetanud naisi ka sünnituse ajal, beebi ilmaletuleku juures (nii sünnitusmajas kui kodusünnitusel, nii loomuliku aktiivsünnituse, kui ka plaanilise keisrilõike puhul). Olen mõistnud, et just see on minu südamekutsumus ja et kogu minu elu õpitud teadmised ja kogemused saavad siin imelisel ja samas väga vajalikul viisil kokku.
Suurima rõõmuga toetan mitmekülgselt nii nõustamise, harjutuste kui ka paljude väärtuslike nippide jagamisega naiste lapseootuse aega ja lapse ilmale saabumist, et see elu üks kõige olulisimaid sündmusi saaks olla maksimaalselt rahuldust pakkuv nii emale, beebile, kui kogu perele. Samuti olen värsketele emadele toeks ja nõustajaks peale sünnituskogemust mitme kuu jooksul."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Läbitud õpped ja koolitused:

* 2017 september - 2018 juuni. Doula ehk pere- ja sünnitoetaja väljaõpe - 450 tundi (Põlisrahva Tarkuste ja Rahvaravi Kool. Koolitajad: Karita Mikko, Ingrid Kaoküla, Elina Piirimäe, Ülle Lember, Küllike Lillestik, Riinu Verlin, Triin Värnik). Õppeprogrammi läbinul on olemas ka vajalikud eelteadmised ja mõistmised raseduse ja sünnituse jälgimise meditsiinilistest juhenditest ning protseduuridest, ämmaemandatega pearimaks koostööks.
* 2017 oktoober - 2018 mai. UNICEF'i imetamisnõustaja koolitus - 40 tundi (SIET'i ametlik õppeprogramm. Koolitajad: Ülle Lember, Riinu Verlin).
* 2017 veebruar - aprill. 32-tunnine sertifitseeritud lastemassaaži algkursus, pedagoog lasteterapeut/füsioterapeudi assistent Marika Must.
* 2017 veebruar. "Õidepuhkemine", 6-nädalane vaagnapõhjalihaste tervise e-kursus. Koolitajad Katri Ristal ja Kaija Margumets (www.minaolenginaine.ee).
* 2016 juuli-august. Ämmaemanduskeskuse perekooli tunnid (kokku 12h, koolitajad: ämmaemand Ingrid Kaoküla ja rasedate võimlemisõpetaja Iren Laidma, www.ammaemanduskeskus.ee);
* 2015-2016 nov-jaan. Ema ja beebi jooga koolitus 1. ja 2. osa, koolitaja Natalie Sanna (Bliss Yoga Stuudio). Õppe teemad: Keha ja meeleseisundite muutused, emotsionaalne tugi sünnitusjärgses perioodis. Sünnitusjärgsed taastumisetapid kuni lapse 1.eluaastani. Arendusjooga beebile: harjutused/mängime/laulame. Beebimassaaž, “sonic” helimassaaž.
* 2006 Ülle Lemberi rasedate jooga näidistunnid (www.paikesetants.ee);
* 2005 kriya hatha jooga õpetajate väljaõppe osana rasedusele kohandatud kriya hatha jooga 18 põhiharjutust;
 

 

Fotod: Enlil Sonn (2016)

 

Lapseootel emadele: kokkuvõtlikud pühapäevased töötoad sügis 2018

Sel sügisel ootame lapseootel naisi Tallinnas meie ülevaatlikesse ja infotihedatesse perekooli töötubadesse pühapäeviti!

AEG: oktoobri 4 pühapäeva kl 14:15-17:00 (14.,21. ja 28. oktoober 201)
KOHT: Tallinna Südalinnas, Rotermanni kvartalis, TAO Keskuses

JUHENDAJA: Aale-Triinu Sonn (Studio108 joogaõpetaja ja doula) ja Riinu Verlin (pikaaegse kogemusega doula ja imetamisnõustaja)
EELREGISTREERIMINE on vajalik:
saada osalusooviga kiri e-aadressile: anjani1008(ät)gmail.com
OSALUSTASUD:
Üks kord (2h45min) on 25€;
Koha grupis tagab ettemaks 5€. (Osalusest loobumise korral hiljem, kui 3 päeva enne töötoa algust, on ettemaks tagastamatu)

 
TÖÖTUBADE TEEMAD:
14. oktoober -
Lapseootuse ja sünnituse teemaline töötuba: toetavad joogaharjutused ja doula-teadmised kogu raseduse ajaks. Ettevalmistus parimaks sünnituseks. Mida täpselt saan ma ise teha sünnituse ajal?
21.
oktoober - Isad sünnitustoas. Kuidas sünnitajat toetada?
28.
oktoober - Töötuba parimaks sünnitusjärgseks taastumiseks. Millal ja mis harjutused on abiks? Kõhulihaste sünnitusjärgne olukord ja diastaas. Imetamine. Beebi rahulolu.

Loe lähemalt töötubade sisust ja läbiviijatest:
www.studio108.ee/rasedate-jooga-doula-seminar


 

 

 

 

 

 

 

 

Kogemused ja tagasiside sünnitustelt

 

 

Sünnitus detsember 2017
"Meie teise lapse sünd oli esimene, mille juures Aale-Triinu sünnitoetajaks oli. Tegemist oli minu jaoks esimese loomuliku sünnitusega (eelmine oli keisrilõige). Meie jaoks oli oluline, et sünnitoetaja oskaks nõu anda hingamise ja erinevate sünnitusasendite osas ning oleks ise kogenud loomulikku sünnitust ning oleks rahulik ja positiivse suhtumisega.

Kohtusime Aale-Triinuga enne sünnitust ning ta vaatas üle mu sünnitusplaani, andis selle kohta tagasisidet ja asjalikke soovitusi ning nõu, mida teha, et sünnitus ise loomulikult algaks. Eriti kasulik oli soovitus, et mees jääks töölt koju ja võtaksime aja maha ning veedaksime viimased päevad enne lapse sündi koos.

Sünnitus algas kaks nädalat peale tähtaega (minu sünnipäeval ja päev enne esilekutsumist) kell 00.04, kuid sünnitustuppa jõudsin alles hommikul seitsmest. Aale-Triinu ühines meiega paar tundi hiljem. Tema koostöö nii ITK ämmaemanda kui meiega oli suurepärane. Kui ämmaemand külastas meie ruumi teatud aja tagant, siis Aale-Triinu oli kogu aeg kohal, sisestas esmasünnitajale enesekindlust ning aitas hoida mõnusat, positiivset õhkkonda. Ta oskas leida igale probleemile töötava lahenduse – mind vaevas sünnituse ajal peamiselt seljavalu ja Aale-Triinu näitas mu mehele, kuidas teha massaži, mis valu leevendas.
Laps sündis õhtul poole üheksa paiku ja sünnitusest jäi meile väga positiivne ning jõudu andev mälestus. Tundsin ennast sünnituse ajal nagu tippsportlane, kellel on oma meeskonda kaasas. Peale sünnitust oli Aale-Triinu samuti toeks ja me oleme talle väga tänulikud, et ta aitas meie lapsel nii mõnusas õhkkonnas sündida.
Aale-Triinu on väga südamlik ja temaga on lihtne suhelda ning ta mõistab ja arvestab sünnitaja soovidega – olles igas mõttes toeks."

Lill & Alvin


 

Sünnitus veebruar 2018
"Minu elu esimene kodusünnitus on nüüd tehtud, ja ma jäin väga rahule. Oli küll raskem kui ma visualiseerisin, aga tänu võrratule sünnitoetajale ja ämmaemandale, kujunes see siiski suurepäraseks kogemuseks. Beebit oodates käisin tavaämmaemanda vastuvõttudel nii nagu ametlik kord ette näeb. Nad avastasid, et beebi platsenta on emakakaela peale kasvanud- eesseinast tahaseina üle emakakaela. See oli paras üllatus mulle (see tähendab et vaginaalselt sünnitamine on võimatu ning on suurenenud tõenäosus enneaegseks sünnituseks)... Hakkasin endaga tööle, et toetada platsenta nihkumist ülespoole.
Järgmisel ultrahelil öeldi et platsenta on külje peal ja loomulikku sünnitust ei sega, ning viimases ultrahelis et platsenta on emaka üleval eesseinas. Jess. Sain hakata ette valmistama enda kodusünnitust. Mehel tekkis vajadus minna tähtaja nädalal 5 päevaks Itaaliasse. Proovisime enne ta lendu sünnitust esile kutsuda kõikvõimalike vanarahvatarkuste abil. Ei midagi. Leppisime kokku et hoian beebit sees seni kuni ta tagasi tuleb 😛 hahaaa... täpselt samal minutil kui ta lennukisse astus (kell 20.30), tulid mul veed ära. Tekkinud olukord oli minu jaoks kohe eriti põnev- pidin ju kõik stsenaariumid ise nüüd ette valmistama esimeste tuhude ajal (laps ämma juurde, mureliku ämma maha rahustamine, haigla asjad ukse juurde valmis, auto stardivalmis, uks lahti, et ämmaemand ja doula saaksid tuppa, erinevate jõujookide komponendid valmis, sünnituspesa, käterätid jne jne.). Kui sain kõigega valmis, siis heitsin pikali, et vaadata kas tuhud kaovad. Mingiks ajaks intensiivsus kadus, aga siis hakkas juurde andma ja ma teadsin et „see ongi see“. Läksin vanni lõdvestuma ja tuhusid mõõtma. Tuhud muutusid järjest intensiivsemaks, aga regulaarsust ei tekkinud kuni sünnituse lõpuni välja. Raske oli lõõgastuda, sest mõõtsin tuhusid ning nuputasin, mis toimub- kas on õige asi või mitte. Kas kutsuda superdoula Aale-Triinu või veel mitte. Kell 3 ta tuli ja võttis tuhude mõõtmise funktsiooni üle. Kõik kulges kenasti. Aale-Triinu luges mulle ette afirmatsioone ja mina vajusin oma mulli sisse avanema, lõõgastuma. Siis aga üllatasid mind tohutud seljavalud. Kuna veed tulid mul püstijalu, siis ilmselt oli beebi sattunud sünnitusteedesse natuke valesti. Õnneks teadis Aale-Triinu, mida vaja teha- võtsin ta juhendamisel tagurpidiasendi, et beebi saaks gravitatsiooni abil sünnitusteedest uuesti välja vajuda ning võtta uue asendi. See õnnestus kiirelt... siiski ei andnud see sünitusele hoogu juurde. Jäin umbes 4cm peale toppama (nii nagu esimesel sünnitusel). Aale-Triinu aitas mul eelmise kogemuse hirmu-valu tsüklist läbi lõdvestuda, ning abistas punktmassaaži ja teiste toetavate nippidega. Tuhud muutusidki taas jõulisemaks ja tihedamaks, ning avatus suurenes mühinal. Läksin uuesti vanni, kus beebi hakkas sünnituskanalist läbi laskuma. Üritasin end tagasi hoida, et avaneda lõplikult. Aale-Triinu toetas mind hästi. Ta helistas ämmaemand Ingridile, et aeg on tulla sünnitust vastu võtma. Selleks ajaks kui Ingrid kohale jõudis, olin ma muutunud korralikuks emakaruks. Ingrid ei teadnud, kas jõuab riideid vahetada või mitte... õnneks jõudis. Mu keha oli selleks hetkeks juba väga väsinud, eriti jalad, mis värisesid (ilmselt sellepärast et beebi oli seljanärvi peale käinud ja need närvid ju jooksevad reitesse välja). Üritasin rahulikult beebit välja pressida nii nagu mind juhendati, aga kõik käis minu jaoks liiga aeglaselt. Tundsin, et ma ei jõua enam füüsiliselt kauem kui pool tundi. Otsustasin et saagu mis saab. Ma pressin beebi välja, nüüd ja kohe! Ja nii ma ka tegin. Kui beebi sai kõhust välja olin nii läbi omadega et ei jaksanud teda hoidagi. Ja eelmise sünnituse lõikearm kah rebenes uuesti.... aga mis sest. Sain hakkama... ja beebi oli tragi. Beebi sündis kell 9, kaalus sündides 4 kilo ja oli 53 cm pikk. Pea ning rinna ümbermõõdud 38cm. Suuuuur poiss. APGAR 9 ja 10.
Järgnevad tunnid hõljusin nagu pilve peal väsinuna, õnnelikuna. Naised askeldasid minu ja beebi ümber ning võtsid vaevaks ka sünnituse märkidest toad ära koristada (et ämmal ei jääks valemuljet kodusünnitusest ja lubaks teinekord uuesti). Olen lõputult tänulik!"


Merili
 

Loe lisaks tagasisidet lapseootel joogatundide sünnituseks ettevalmistamise kohta. Kuidas naised said kasutada trennides õpitut sünnitusel?