Tagasiside Aale-Triinu tundides osalejatelt –
KAS ja KUIDAS aitas joogakogemus sünnitusel:
(Oled teretulnud jagama samuti oma kogemust lapseootel joogatundidest kirjutades: anjani1008(ät)gmail.com)

 


Tuuli:
detsember 2020

“Jään juba veel enne sünnitust igatsema neid toredaid ja õpetlikke rasedajooga tunde, kuid hinges tean, et meie teed ristuvad veel millalgi.
Aitäh imeliste joogatundide ja põgusate jutuajamiste eest! <3”

Mari-Ann:
august 2020

“Selline kiire-pehme sünnitus mulle nii suur üllatus, positiivne üllatus. Kõik läks väga hästi ja tõeks said ka kõik minu sõnastamata soovid. Ma olen täiesti veendunud, et doula Aale-Triinu juhendamised ja tehtud harjutused mängisid väga suurt rolli. Kui on võimalus kasutada sellist pehmet ja täpset sekkumist sünnituse kulu kergendamiseks, siis soovitan seda igaühele. Parim võimalikest sekkumisviisidest on kindlasti doula abi :)”

K:
mai 2020

“Aale-Triinu sattus minu teele kui soovisin 7. raseduskuul hakata aktiivsemalt käima rasedate joogas, kuid saabus eriolukord ning kõik perekeskuste tunnid olid tühistatud. Peagi leidsin Aale-Triinu veebijoogad ning osalesin nendes kuni raseduse lõpuni. Kui esiti tundus veebitunni mõte kummaline, siis tegelikult olid need väga nauditavad ning mis kõige toredam, sain joogat teha endale sobival ajal ja mitu korda nädalas! Kuigi me ei olnud Aale-Triinuga kunagi kohtunud, tekkis tundidest tore äratundmine, et ta võiks minu sünnituskogemusele veelgi enam toeks olla. Nii külastaski ta meid ja näitas praktilisi harjutusi, kuidas ise sünnitusele kaasa aidata. Olen kindel, et tema soovitused nii joogatundidest kui personaalsest nõustamisest aitasid kaasa väga positiivsele sünnituskogemusele, mu keha ja meel olid selleks imeliseks sündmuseks valmis! Aitäh Sulle!”

Krista:
mai 2020
“Tahtsin teada anda, et meie beebi sündis eilsel ilusal suvisel õhtupoolikul ja selleks läks u 2h, ilma ühegi tundemärgita oli juba 5cm avatust 🙂 Olen kindel, et joogad, “kolme õe” harjutused ja punktide masseerimised andsid olulise panuse, et keha juba nii hästi ette valmistatud oli! Suur tänu sulle ja indu rasedate toetamisel!”

Alljärgnev sünnitoetus toimus telefoni teel ja kõrvaklappidega.
Katja:
Märts 2020
“Tänud sulle, Aale-Triinu! Tänu sinule sain tuhu sisse mindud õigete mõtetega ja üldse õige suhtumisega asja üle elatud! Sünnituse mõtted ja sünnitus ise oli peaaegu täpselt sellised, millest unistasin, ja suureks abiks oli see, et olid olemas! Aitäh veekord!”

 

Tiina:
august 2019
“Rebozzo salliga massaaži proovisime ühe lapseootel era-joogatunni lõpetuseks. Väga mõnus ja rahustav, nagu ema kiigutus. Vajusin pärast seda täiesti oma mulli või isegi uinakusse… Mõtlesin hiljem veel, et võiks ise oma pere jaoks osata…
Rebozzo tuli taas abiks ka kui lootevesi hakkas enne sündi nõrisema, kuid tuhud ei alanud. Kuna ei soovinud haiglasse minna ja enne esilekutsutud sünnitust soovitas ämmaemand veel proovida rebozzot. Aale-Triinu leidis võimaluse seda kohe teha ja lisas veel õiged homoöpaatilised terad – Ja tuhud algasidki ilusasti mõne tunni pärast.
Mind aitasid sünnitusel väga just paar päeva enne Aale-Triinuga lapseootel joogatunnis korratud hingamisharjutused ja sünnitust toetavad asendid. On väga suur vahe kas sünnitamisel hingata tavaliselt või teadlikult, kasutades ka häält ja osata kasutada gravitatsiooni…
Tundsin end teist last sünnitades väekalt ja sünni kaasloojana (tuhust tuhusse kannatamise asemel). Teadsin, et iga hingetõmme viib titale lähemale ning tundsin kuidas oma kehaga – õigesti hingates ning sündi toetavaid asendeid valides – ise lapse tulekule seekord rohkem kaasa aitasin.
Sünnitus kestis vaid 4 tundi, sellest väljutus 45 minutit. Pisike väljus kahe spontaanse pressiga (ma polnud enne kindel et ma oskan pressida). Ise vigastusteta, lapse apgar 10/10 ja mõnusasti kodus.


Sünnitusjärgne jõujoogi kogemus – see oli päikeseline ja toitev, pärast sünnitust meeldis mulle koos puuviljadega tarbida. Soojendas seestpoolt, mis hea kui soe mütakas kõhust sülle ja kaissu kolinud. Tore meeleolu looja ka teistele pereliikmetele ja sel erilisel ajal kodust läbisattuvatele inimestele.
Benkung kõhusidumine peale sünnitust – Nii mõnus sirge rühi ja palju pikem tunne, ilma et ise midagu pingutama peaks. Nagu maa ja taeva vahel kiiguks…

K:
juuni 2019
“Esmasünnitajana võin öelda, et minu sünnitus oli imeline! Seda eelkõige tänu suurele usaldusele enda, sündiva beebi, sünnitoetaja (Aale-Triinu), oma mehe ja looduse loomulikkuse vastu. Mind hämmastas ja siiani hämmastab see, et kus kohast ma olin võimaline seda jõudu ammutama, sest sünnitusprotsess ise oli päris pikk ja väsitav. Aga kuskilt see jõud tuleb ja pärast hiljem ei ole väsimusest märkigi – selline eufooria ja rahulolu tunne korraga. Mind rõõmustas, et tänu enda vaimsele häälestusele, õigele hingamisele ja super toetusele ei pidanud minu sünnituse ajal kordagi sünnitusmaja personal meditsiiniliselt sekkuma. Super kogemus, mida võiks tulevikus veel kogeda 😉 “


Kärt:
märts 2019
Tahtsin kirjutada, et tänada sind teadmiste eest, mida oma rasedate jooga trennis jagasid. Need toetasid mind terve sünnituse vältel. Läks nii, et kevade esimesel päeval tulid mul veed, kevade teisel päeval 22. märtsil sünnitasin oma armsa poja. Kuna mul valud 24h jooksul ei alanud, siis sain oksüdotsiini. Mõtteviis, hingamistehnikad ja erinevad asendid aitasid mind nii palju, et valu ravimitega vaigistada ei olnud vaja. Lõpupressid olid väga kurnavad ja veidi oli vaja lõpus ka lõigata, kuid tõeliselt palju abi oli lõõgastumise ja jõu taastamise nõuannetest. Seega oli raske, kuid väga ilus, päikeseline ja maagiline päev. Suur-suur tänu veelkord! Mul on tõesti hea meel, et sinu trenni sattusin. Ju see pidigi siis nii minema. Ja loodan peatselt kohtuda sünnitusjärgse jooga tunnis.”

Evelin:
märts 2019
“Hästi tore rasedate jooga oli 25.märtsil. Ja laps sündiski järgmise päeva hommikul. Teie julgustus andis palju kaasa. Nüüd ootan põnevusega seda sünnitusjärgset tundi.”


Kärt
veebruar 2019
“VÄGA tore trenn! Olen kaks korda käinud ja juba fänn. Aale-Triinuga tuleb lõõgastumine kuidagi eriti hästi välja ja igas tunnis saab praktilist, abistavat infot. Soovitan kõigile, kes tahavad lapseootust veel rohkem nautida!”


Helen:
jaanuar 2019
“Aale-Triinu on teadlik ja professionaalne doula. Sain temalt palju kasulikku infot ja tema visiit koju doulana aitas mul tohutult tulla taas tasakaalu ja taastuda nii füüsilisel kui energeetilisel tasandil. Aale-Triinu teab, mida teeb ja teeb seda südamega. Rasedana käisin tema juures joogas ja sellest oli Tohutult kasu sünnitamisel. Esmalt see aitas hormonaalsel tasandil emotsioonidega toime tulla raseduse ajal ja sünnitamisel olla lõdvestunud ja õigesti hingata. Pärast koos beebiga ema-lapse joogatunnis sain taaskord palju häid tarkusi lapse arengu kohta ja ka üldiselt olid tunnid väga väga mõnusad! Olen nii tänulik kõige eest ja tänu Aale-Triinule on kogu see teekond olnud tõeliselt imeline!”

Marie:
jaanuar 2019
“Meie imearmas Elis sündis laupäeva õhtul (5.01.19). Natuke küll oodatust varem (36+0), aga oli juba täpselt parajaks kasvanud (3520g ja 49cm) ja saab kõhust väljas suurepäraselt hakkama.
Aitäh Sulle sisukate joogatundide eest ja ka “Isad sünnitustoas” koolitust soovitamast, neist oli kindlasti sünnituseks valmistumisel ja sünnitusel abi! Nii mina kui abikaasa suutsime tänu põhjalikule ettevalmistusele kogu sünnituse jooksul rahulikuks jääda, hingamisele keskenduda ja ennast ning üksteist usalda ka raskematel hetkedel.
Ja suur-suur tänu ka ämmaemand Ailit soovitamast, ta oli tõesti oma töös suurepärane ja tundsin ennast tema kätes ja juhtnööre jälgides väga kindlalt!
Sünnitus läks tegelikult esimese kohta üsna kiirelt (kuigi see muidugi sel hetkel nii ei tundu…). Reede õhtul tulid igasuguse hoiatuseta veed, mille järel käisime haiglas kontrollis (kuna laps enneaegne). Seal veel sünnitegevust ei olnud ning meid lubati koju magama. Öösel hakkasid vaikselt juba ka tuhud peale – hommikul 7st haiglasse tagasi minnes mõõdeti tuhude vaheks 4-5 minutit. Emakakael oli ka juba lamedam, kuid avatust siiski alles 1,5 cm ja mul tuli esialgu ilma kaasata sünnieelsesse osakonda jääda. Seal proovisin natuke puhata, sest eriti valus veel ei olnud.
Kui arst mind 13 paiku uuesti üle vaatas, olid tuhud juba valusamad, kuid avatust siiski alles 1,5 cm. Arst lasi mul õnneks ise otsustada, kas ma tahan, et nad kaasa aitaks või ei ja me otsustasime veel oodata. Nüüd juba koos Tõnisega ringi jalutamine aitas õnneks ka sünnitusel edasi minna ning 16 paiku oli mul juba päris valus ning valmistas natuke pettumust, et arst kavatses mind siiski alles kell 18 uuesti läbi vaadata. Vahepeal soovitati meil sünnieelses osakonnas dušši alla minna – seal oli palju parem (ja süvenes veelgi ootus, et saaks juba sünnitusosakonda oma palatisse ja vanni). Dušš ka kiirendas sünnitegevust ning kui mind 18 läbi vaadati oli avatus juba 5 cm ja meid lubati lõpuks sünnitustuppa.
Seal saime õnneks tänu Ailile ikkagi loa vanni minna, mida muidu enneaegsete puhul ei taheta alati lasta. See oli minu jaoks nii ammu oodatud ja tõeliselt lõdvestav – kui sünnitustuppa saime 5 cm avatusega, siis beebi oli seal juba vähem kui tunniga minu rinnal.
Ja see oli juba imeline ning kõik kannatused olid hetkega meelest, nagu sa muidugi ka ise suurepäraselt tead. :)”

K
“Siit tuleb üks hästi pikalt venima jäänud tänu. Osalesin Sinu joogas lapseootel emadele juba 2013. aastal. See oli nii mõnus kogemus, mis aitas nii joogat kui ka iseend avastada, nautida liikumise mõnu ning valmistada ette lapse sünniks. Seda viimast toetas jooga oluliselt – joogas kogetut appi võttes oli täiesti võimalik probleemideta 4,7 kilone laps ilmale tuua. Mõned kombinatsioonid sellest ajast on jäänud minu igapäevasesse rütmi väikeste pausidega tänaseni (ja nii meenus mulle aeg ajalt neid harjutusi tehes, et pole Sind veel tänanud). Aitäh!”

Mari
2015
“18. veebruaril 2015 jõudis kätte see päev, mil oma teise tibu ilmale tõin! Kogu värk toimus nii tormakalt, et ma ei jõudnud elutoa diivanilt lahkudagi, kui laps juba mu rinnal lebas 🙂 Kui näha oli, et me ei jõua enam ei ajaliselt ega füüsiliselt haiglasse sõita, oli joogatundides endale sisendatud vägevuse tunne kindlasti see asi, mis mind asjade käigust ära kohkuda ei lasknud, lisaks muidugi tõhus hingamine tuhude ajal. Mu sugulane on ämmaemand, kusjuures see tõsiasi meenus 10 min enne seda, kui mees lapse vastu võttis. Sugulane jõudis hetk enne kiirabi, et platsenta välja aidata – see kõik toimus tõeliselt kiiresti, täiesti filmistsenaariumi vääriliselt :D”

Anni
2015
“Joogatunnid olid mulle mõnusaks abiks nii raseduse lõpus kui ka sünnitusel. Aitäh nende tundide eest! Sünnitus oli ekstra-kiire (alla 2 tunni) ja samal ajal väga imeline kogemus. Kuna mu eelmine laps sündis vaakumiga ja sünnituse käigus kaotasin väga palju verd, tehti vereülekanne ja üldnarkoos, mistõttu sain lapse enda rinnale alles paljude tundide möödudes, enesetunne oli kohutav, hinges valitses pettumus ja segadus, siis seekord oli kõik kuidagi nii teistmoodi – kogu see loomuliku sünnituse kogemus iseenesest ja uhke teadmine, et ma tõesti sain sellega ise hakkama! 🙂 Tuhud olid kuidagi meeldivalt üle hingatavad (vähemasti mingil perioodil :)) ja püüdsin teadlikult neisse suhtuda kui tuhudesse, mitte kui valusse.”

Mari
“Eelmisel neljapäeval kappasin joogatundi kohale kui väle hirv, ootamata midagi muud peale tavapäraselt mõnusa tunni. Numbrid näitasid siis 39+1.
Kõik tundus väga zen kuni täisküki-harjutuseni; korraga tundsin (vabandust väga), et mingi sahmakas nagu tuli püksi:) Okei, mõtlesin, ehk lihtsalt suurenenud voolus või siis andis see selgelt märku, et vaagnapõhjalihased vajaksid eraldi trenni. Väike sabin oli aga sees, kuid kuna nälg ähvardas silmanägemise ära võtta, siis läksime elukaaslasega hoopis sööma. Kell 19 veel krõbistasime rõõmsalt suppi ja pirukaid vanalinnas ja seejärel jalutasime koju Kassisabasse. Tee peal tundsin nagu mingit ebamäärast valu. 10 min hiljem kodus olid uued valud ja kohe 2 min intervallidega. Ise ikka eriti midagi uskuda ei tihanud, aga pakkisime igaks juhuks kotid kaasa ja rallisime Pelgulinna. Seal siis võeti vastu ja öeldi, et sünnitegevus juba poole peal; avatus oli 4 või 5 cm. Kell oli kusagil 20 ja pisut peale. Mõne tunni möödudes oli täisavatus käes ja kell 00:26 oli kätel 51 cm ja 3,8 kg beebi-ilu värske Amburipoisi näol.
Tagantjärele mõeldes läks kõik nii hoogsalt, et peale hingamise mingeid erilisi nippe ei osanudki kasutada. Valuvaigistiteta sain hakkama ja üldjoontes oli positiivne sünnituskogemus (kuigi pressid kestsid pea 2h ja võtsid korralikult läbi, samas polnud valusad). Nii et ma ei tea, kas täiskükk tegi mingi võlutriki, aga väike legend on sellest minu jaoks sündinud.”

H
2014
“Jagaksin hea meelega oma kogemusi sünnitusest (9.02.14) ja sellest, kuidas jooga mind aitas, aga paraku ma ei saanudki ise sünnitada. Et beebi oli tuharseisus, siis tehti mulle keisrilõige. Vähemalt sain oma esimesed kokkutõmbed ära kannatada – kuigi plaaniline keisri aeg oli pandud 10. veebruariks, siis beebi tahtis ikkagi ise sünnipäeva valida ja otsustas juba 9. veebruaril tulla. Nende esimeste nõrkade kokkutõmmete ajal muidugi püüdsin teadlikult hingata ja ei tea kas seetõttu tundus asi mulle kuidagi liiga lihtne. 🙂 Ka lõikus läks üle ootuste kenasti ja hingmine oli siingi abiks. Õhtul olin juba jalul ja kahe päeva pärast saime koju.”

Kärt
2013

“Käisin joogatunnis kaks kuud. Tähtaeg oli 17. november 2013. Kahjuks läksid minu enda tervise näitajad kehvaks ja 12. novembril alustati õrnalt esilekutsumisega, geeliga. Kohe algusest peale oli teada, et võib tulla ka keiser. Eelmine oli ka erakorraline keiser, küll 7 aastat tagasi. 13. novembril kell 09:05 tulid veed ja kohe läks suureks valutamiseks. Kell 12 juba “uutasin” koos abikaasaga, kes oli käinud minuga Pelgus tuhude leevendamise koolitusel (väga soovitan naistele koos meestega sinna minna). Asjade käik läks aga nii et 19:37 sündis minu poja keisrilõike abil. Ise olin küll väga kurb aga mis teha. Tahtsin ütelda seda, et see hingamine ja uutamine aitab ka siis, kui peale keisrit su kõhule vajutatakse. Eelmine kord ma seda ei teadnud aga nüüd see aitas valu ära hingata. Kõike paremet teile ja ülejäänutele grupis!”

Livia:
2012

“Tänan nende kogemuste eest, mida sain joogatunnis rasedatele 🙂
Alustasin nende tundidega juba paarinädalase raseduse ajal ning neis omandatud universaalsetest harjutustest on olnud tuge ka nüüd, tütre emana.
Rasedus kestis arvatust kolm nädalat kauem ja sünnitustegevus kulges reedest esmaspäevani ning lõppes keisrilõikega, kuid selle aja aitasid mõnusamaks ja harmooniliseks muuta kõik tundides läbiproovitud harjutused. Eriti oli abi sügavast ning rahulikust sisse-väljahingamisest: madalahäälsed “ooo” ning “aaa” ja “mmm” toimisid lõdvestavalt ja meditatiivselt. Keisrilõikest toibuminegi on olnud sellevõrra lihtsam, et jooga aitab hoida vaimset, füüsilist ja sotsiaalset tasakaalu :)”

Kerttu:
2012

“Mul sündis 15. veebruaril 2012 poeg, 4134 g ja 55 cm. Ta vist ei võimelnud joogas kaasa, et nii suureks sai:) Tahtsin tänada tundide eest, usun, et sellel, et sünnitus kergelt läks, oli oma osa joogal. Kahjuks vette sünnitada kõrge vererõhu ja tursete pärast ei lubatud, aga liblikaasendis istuda ja A-O-U-M laulda sain küll:) Viimastel päevadel enne sünnitust kodus oli samuti tunnis saadud harjutustest palju leevendust.”


Getter
“Minu tütreke sündis 4. oktoobril ja tahtsin teid tänada joogatundide eest. Harjutused ja hingamine olid abiks ka sünnitusel. Eriti tugevasti tegin kõhuhingamist tuhude ajal ja see tõesti aitas lõõgastuda. Presside ajal pidin lihtsalt tugevasti välja hingama. Mu sünnitus läks väga hästi ning mul polnud ühtegi rebendit. Suur aitäh veelkord.”


Aale-Triinu oma teise lapse sünnist:
” Minu teise lapse sünd 2014 aprillis oli päris erinev esimesest, 12 aastat varem toimunust, mis tookord kulges väga lihtsalt ja ruttu – nüüd aga juhtus, et tervelt kuu aega enne tähtaega hakkas üllatuslikult lootevee kott “lekkima”. Käisin erakorralisel vastuvõtul, kus ultraheliga tuvastati, et looteveed ongi puhkenud ning lubati küll ööseks koju, kuid soovitati järgmise 24 h jooksul sünnitust esile kutsuma hakata, kui see just ise ei alga. Mingit sünnitustegevust ise pihta ei hakanud, kõik näidud, sh põletikunäit olid aga täiesti korras. Seetõttu julgesime oodata siiski veidi kauem ning jõin tasside kaupa nõmm-liiva teed, mis peaks ka sünnitust looduslikult esile kutsuma. Minu keha aga ei kavatsenudki sünnitama hakata ning 48 h hiljem, hakkasime haiglas siiski sünnitust esilekutsuma oksüdatsiiniga. Esilekutsutult võttis avanemisperiood aega märksa kauem (terve päeva!), kui loomuliku alguse puhul ja kui esimese sünnituse ajal oli seda päris valusat aega väga vähe, siis nüüd tundus aeg venivat lõputult nagu tigu! Tuhude ajal hingasin sügavalt nina kaudu sisse ja suust välja ja tegin jämedat häält, põhiliselt “uuuu” aitas hästi. 🙂 Lõpuks hakkas asi arenema õnneks kiiremini, tänu ka homöopaatilistele terakestele ja refleksioloogia massaažile, mida minu imeline ämmaemad oskas abiks veel juurde pakkuda. Ja kui algas väljutusperiood, siis “uu” enam ei aidanud, sest enneaegse beebi puhul polnud seal aega n-ö mediteerida – pidi hoopis rohkem pressima. 53 minuti pärast kuulsingi juba imearmsa pojukese nuttu ja tänu oma ämmaemandale sain ta kohe ka oma rinnale, ning nati hiljem vel uuesti ka ternespiima tilgakesi imema!  Ca 20 min hiljem viidi tita taastuma sooja kuvöösi (vaja oli ka hingamismaski ca pooleteiseks päevaks), kust ta aga paari päeva möödudes juba välja sai. Tahan nüüd aga öelda kõigile, kelle sünnitus saabub oodatus varem, et ärge muretsege, absoluutselt iga sünnitus (ka esilekutsutud või muul moel abistatud või ka keisrilõige) on täis õnne ja armastust ja ka enneaegsed vastsündinud on täiesti imeliselt tugevad ja väga ruttu teevad puuduolevad nädalad tasa!”
* * *

Minu poolt toetatud tervete sünnituste lood, mis naised ise värsketes emotsioonides peale oma lapse sündi on kirja pannud, leiad siit: www.studio108.ee/tagasiside-doulale

Kõik tunnis osalenud on väga teretulnud jagama oma kogemust!

“Ka sisaliku tee kivil jätab jälje, kuigi me seda ei näe. Iga mõte, mis tuleb ja läheb, jääb kuhugi alles. Kõik, mis sa ükskord naerdes kinkisid, võib kunagi otsa saada, kuid naeratus jääb...”
Karl Ristikivi