Armas naine, armas pere!

Oled südamest teretulnud pöörduma minu kui doula ehk sünnitoetaja poole nõu, abi ja toe saamiseks igal ajal ja igas kohas, kui seda vaid soovid.
Kiiremate rasedusaegsete või sünnitusjärgsete küsimuste korral ja muidugi kui vaja abi sünnituse ajal, võta julgelt ühendust kas meili või telefoni teel!

Pöörduda võib ühekordse küsimusega kui ka tervikliku sünnitoetuse sooviga!

Ühekordsed kohtumised on tasulised: 45€/h füüsiline kohtumine ja 30€/h video- või telefonikohtumine. Tasumine kas arve alusel või Stebby krediidiga.

Aale-Triinu oma kolmanda lapsega (sept. 2019)
Doula - pere- ja sünnitoetaja

Iga naine on väärt tundma end kogu lapseootuse, sünnituse ja selle järgse perioodi ajal eriliselt hoituna, toetatuna ja armastatuna!

Lapseootel aeg, sünnitus ja sellele järgnev on naise elus kahtlemata üks kõige olulisemaid etappe. See on üheltpoolt nii ürgselt loomulik aeg, teiseltpoolt aga periood, kus me naistena vajame ka enim toetust. Läbi aegade on kõikidel rahvastel olnud tavaks toetada emaks saamise teed heade teadmiste ja oskustega naiste poolt.  Rahvusvaheliselt nimetatakse sellist ametit doulaks.Loe lähemalt douladest Eestis: www.doula.ee. 

Studio108 doula teenust, sünnitoetust, beebiootel ja beebidega jooga grupi- ja individuaaltunde pakub diplomeeritud sünnitoetaja ja kogemustega rasedate jooga juhendaja Aale-Triinu Sonn.

Mida on hea teada lähemalt doula elukutsest?

Doula väljaõpet pakuvad Eestis kolm erinevat koolitusfirmat. Igal neist on täiesti erinev õppeprogramm ja töömeetodid. Samuti oli kunagi olemas veel ka neljas, tänastest suurel määral erinev doulade ehk sünnitoetajate väljaõpe Eestis 1990ndate lõpus.

Aale-Triinu on läbinud kõige pikema ja põhjalikuma doula õppeprogrammi Eestismida pakub Põlistarkuste ja Rahvaravi Kool (www.tarkustekool.ee), kus õppe maht on: 450 tundi, sh 150 tundi iseseisvat tööd. Õppe läbinu saab kaks diplomit: rahvusvahelise UNICEF’i ja WHO imetamisnõustaja diplomi ning Eestis kehtiva sünnitoetaja diplomi, mis on samas kooskõlas rahvusvahelise doula standardõppe diplomiga. Peamine õppemaht moodustub järgmisestest õppeainetest: perinataaltervis, raseduse füsioloogia ja jälgimine, sünnituse füsioloogia, sünnitusega seotud farmakoloogia, loote areng, imetamisnõustamine, rasedusaegne peredünaamika, nõustamispsühholoogia, suhtlemispsühholoogia, doula spetsiifilised kutseoskused. Peamisteks õpetajateks on ämmaemand Elina Piirimäe, ämmaemand Ingrid Kaoküla, ämmaemand ja imetamisnõustaja Ülle Lember, raseduskriisi nõustaja ja pereterapeut Küllike Lillestik, sünnitoetaja Karita Mikko, imetamisnõustaja ja sünnitoetaja Riinu Verlin.

Õppekava eesmärk: Tagada rahvusvaheliselt tunnustatud kvaliteetne haridus töötamiseks noorte perekondadega, toetades neid raseduse, sünnituse ja sünnijärgsel perioodil ning võimaldada  omandada vajalikud kompetentsid.

Professionaalne doula:

 • oskab jagada sinuga läbi kogu lapseootuse aja abistavat ja mitmekülgset infot kui ka emotsionaalset toetust kõiges, mis puudutab rasedust;
 • oskab lahti seletada ja aidata mõista täpsemalt kõike, mida kuulsid ämmaemanda või arsti käest;
 • oskab pakkuda sinu soovidele ja vajadustele vastava liikumis- ja/või toitumisrežiimi, näidata ette ja aidata sul õppida selgeks lihtsaid ent tõhusaid harjutusi sinu keha füsioloogia parimaks kohanemiseks rasedusega;
 • on valmis tulema kaasa sünnitusele ning olema nii naise, kui tema tugiisiku mitmekülgne abiline, kes pakub nii praktilist, vajadusel informatiivset kui ka emotsionaalset tuge. Doula on sünnitusel abiks sobivate asendite, hingamisvõtete leidmisel, massaaživõtete pakkumisel, on hea ruumihoidja ja aitab koostöös ämmaemandaga luua tingimused naisele tema soovitud unistuste sünnituse teostumiseks;
 • pakub otsest praktilist abi nii beebiga toimetamise osas, imetamisnõustamist kui ka praktilist  juhendust sünnitusest taastumise osas, tunneb ja teab peredünaamikas tekkinud muutuseid, osates seeläbi mõista naist ning pakkuda talle psühholoogilist tuge.

On märkimisväärne, et oskuslike professionaalsete doulade toetusel toimunud sünnituste hulgas on rahvusvaheliste uuringute põhiselt palju suurem protsent lihtsamaid, ajaliselt lühemaid sünnitusi, mis tagasivaadates täidavad naise õnnetundega ja rahuloluga. Sünnitus on loodud olema imeliseks elusündmuseks, mis väestab naist jätkuvalt kogu edasise elu jooksul. Samuti on doulade toetusel statistiliselt vähem meditsiinilist sekkumist vajavaid sünnitusi.

Meie tänapäevases ühiskonnas pea täiesti katmata ala ka värske ema toetamine, mis ometi traditsiooniliselt oli pea kõikides maades väga selgelt olemas – naisest emaks sündimine on väga paljude füüsiliste ja emotsionaalsete muutustega periood, mil naine ei pea kõigega sugugi üksi hakkama saama. Esimesed 40 päeva olid eriliselt hoitud aeg uue beebiga olemiseks ja taastumiseks. Just selles vallas on imelisteks haldjateks ka sünnitusjärgsed doulad.

Sünnituse järel on lihtsalt kirjeldamatu rõõm olla hoolitsetud hellal ja toetaval moel, kasvõi võtta vastu ümber piha tehtud traditsioonilist Benkung sidumist, mis toetab rühti, parandab imelisel moel kõikide siseorganite joondatust ja toetab veel paremini ja hoopis mugavamalt, kui standartne bandaaž. Või nautida traditsioonilist sünnitusjärgset jõujooki, mis koosneb ca 15 komponendist ja on ideaalne nii värske emme seedimise heaks, kui teiste organismi funktsioonide turgutamiseks. Sügavat ja tähendusrikast hoolitsust, mis kestab kokku 4-6 tundi, pakub värskele emale sünnituskogemuse tervendava sulgemise ja enda uuestisünni rituaal – kookonhoolitsus (väliselt veidi sarnane spa-hoolitsusega rohkete ravimtaimeaurude, õlide ja füsioloogiliste sidumistega, pakub kookonhoolitsus sellest siiski hoopis palju enam – sügavat vaimset kosutust ja emotsionaalset tervendust).

Loe edasi

SÜNNITUSEKS VALMIS! Tee kaasa sünnituseks ettevalmistav videoformaadis tund.

85-minutiline tund on salvestatud 6.jaanuaril 2021 Pesapuu Perekeskuses. Tundi viib läbi doula ja rasedate joogaõpetaja Aale-Triinu Sonn.

Loomuliku sünnituse informatiivse läbimängu tunnis uurime:
Millised asendid ja hingamisviisid mõjutavad meid kõige enam ja kuidas? Millised abivahendid on sünnitustubades meile kasutamiseks olemas ja kuidas neid kasutada saab.
Videotunni täpsem sisu on tutvumiseks väljas siin: https://fienta.com/et/synnituseks-valmis ja soovikorral ka mugav ostmisvõimlus ühe klikiga.

“KAS JOOGA AITAB SÜNNITADA?” Loe Aale-Triinu artiklit

Siit artiklist leiad 5 olulisimat nippi rahuldustpakkuvaks sünnituseks: www.studio108.ee/kas-jooga-aitab-sunnitada

Pere- ja sünnitoetuse teenused ja hinnakiri

Rasedusaegne ettevalmistav periood

Individuaalsed kohtumised beebiootajaga (soovi korral koos kaaslasega) enne sünnitust 1h/45€.
Kaugteel jooksvad konsultatsioonid (Skype, Zoom, Messinger) 1h/30€.

Võimalikud teemad kohtumisel:

 • Esmane kohtumine, millal tutvume üksteisega.
  Saan teada teie soovidest ja visioonist, vastan teie küsimustele, selgitan ja ka nõustan individuaalselt. (kestvusega 30 minutist kuni 2 tunnini)
 • Abi sünnitusega kaasnevate erinevate teemade läbimõtlemisel ja sünnitusplaani koostamisel.
 • Toetavate füsioteraapiliste ja joogaharjutuste treeningkava koostamine;
 • Sünnitusasendite läbiproovimine
  ja hingamistehnikate harjutamine;
 • Sünnitusel osaleva tugiisiku (mehe) rolli
  läbiarutamine ja ettevalmistus;
 • Nõuanded beebi jaoks vajalike asjade nimekirja koostamisel;
 • Praktilised soovitused sünnitusmajja kaasavõetavate asjade osas;
 • Hea informeerituse pakkumine, milliseid meditsiinilisi protseduure pakutakse haiglas rutiinselt kõigile (nii emadele kui lastele) ja informatsioon meditsiiniliselt abistavate protseduuride kohta, mida pakutakse vastavalt vajadusele, kuid mis ei ole  kohustuslikud.
 • Info, millised valikuvõimalused on tänapäeval platsenta osas;
 • Nõustav, informeeriv ja emotsionaalne toetus terviseteemadel, mis ette võivad tulla;
 • Eelmiste sünnituskogemuste analüüs ja tervendus;
 • Omaenda sünni analüüs ja juhendatud meditatsioonina läbikogemine;
 • Toitumisnõustamine;
 • Rebozo massaaž naisele (spetsiaalsel sallil keha osade kaupa kiigutav-lõõgastav massaaž sügavamate lõdvestuste saavutamiseks).

Aeg ja koht kokkuleppel.
Iga kohtumise pikkus oleneb teemast ja jääb reeglina vahemikku 1-2 tundi.
Tasumine toimub arve alusel või Stebby (endise nimega SportID) krediidiga.
Vähekindlustatud peredele on võimalik teha eraldi kokkuleppeid hindade osas.

Loe edasi

Sünnitoetuse täispakett

Täispakett: 650 €.

Täispaketist ettemaks 200 € tasumine 4-8 nädalat enne lapse sünnitähtaega ja see katab toetuse kuni lapse sünni alguseni. Põhiosa tasumine toimub alles pisibeebi ilmaletulekule järgnevalt.

NB! Võimalus on ka tunnitasuga osalist toetust saada! Nt kui on soov olla kodus rahulikult, kuni ajani, mil vaja haiglasse minna, siis olen rõõmuga valmis toetama Sind kodus sel ajal just nii mitu tundi, kui soovid! Jooksvale tunnitasule lisandub 1h ka ööpäevaringse valmisoleku aja eest + telefonikõned või sõnumid kaugteel.

Täispakett sisaldab:

 • Üht rasedusaegset kohtumist (valikuga teemadest, mis on ülemises, sünnituseks ettevalmistavas, veerus väljatoodud, pikkusega max 2 h);
 • Abi sünnitusplaani koostamisel, s.h. võib toimuda ka meilivahetuse teel;
 • Nõuanded beebi jaoks vajalike asjade nimekirja koostamisel;
 • Praktilised soovitused – mida pakkida kaasa sünnitusmajja kotti;
 • Doula valmisolek ja pühendumine kliendile ööpäevaringselt, esimestest sünnituse märkidest alates, sh ka suhtlemine sõnumite või telefoni teel, vastavalt naise soovile;
 • Juhendus ja abi avanemisperioodis asendite valimisel, hingamisvõtete kasutamisel,
  sobiva ravimtee valmistamisel, jne (naise kodus või pere soovi korral kaugteel telefoni/interneti/video teel);
 • Praktiline abi kodust sünnitusmajja liikumisel, (sh saan oma autoga sõidutada sünnitusmajja) ning haigla vastuvõtus meditsiinipersonaliga kohtumisel, asjaajamisel;
 • Abi ja toetus vastavalt naise vajadustele ja soovidele kogu sünnituse kestvuse.
  Sealjuures abi leebete lõdvestavate meetodite, hingamistehnikate, asendite valimise, punktmassaaži, aroomiteraapia ja teiste kaasaaitavate terapeutiliste võtete kaudu. (Kaugteel sünnitoetuse korral saab vajalikku tuge ka telefoni/interneti teel pakkuda ja väga hästi saab toimuda ka sel viisil nii naise emotsionaalne hoidmine kui ka otsene koos-hingamine ja -häälimine ja alateadvusest üleskerkivate pingete vabastamine ning konkreetset sünnitust edendavate asendite valikuga toetamine.)
 • Tugiisiku (mehe/muu pereliikme) toetamine, kosutava tee valmistamine ning vajadusel ka sünnitaja teiste lähedastega suhtlemine nt sms teel;
 • Toetus ja abi ning ka esmane imetamisnõustamine 1-2 h peale lapse ilmaletulekut. (Kaugteel toetuse korral saab toimuda ka videoteel.)
 • Sisaldab ka üht lapse sünni järgset kohtumist järgmiste päevade jooksul (mistahes teemal, mis on alljärgnevas, lapse sünni järgses osas, väljatoodud)
 • Samuti sisaldab kaugteel nõustamist jooksvalt (sõnumite või telefonikõnede kaudu) esimese sünnitusjärgse nädala jooksul.

Sünnituse alates on doula toetus olemas vajadusel ööpäevaringselt: alguse faasis kas sõnumite, telefoni- või videokõnede kaudu, sünnituse edenedes aga füüsiliselt sünnitaja kõrval, nii pea ja nii kaua, kui ta seda soovib.


Mida tähendab sünnitoetuse paketi ettemaks 200€ ja mida see katab:

 • Ülimalt oluline on meie kõige esimene kohtumine, mil koos saame selgitada välja lapse sünniga seotud täpsemad soovid, vajadused ja ka võimalused. Juba esimesel kohtumisel saad ka kindlasti palju häid nõuandeid ja soovitud teemadel informatiivset ja praktilist toetust;
 • Sünnitusplaani koostamine – minu soovitus on alati koostada sünnitusplaan meditsiinipersonalile oma vaadete ja eelistuste kohta erinevates sünnituse ettappides. See vähendab või väldib täiesti haiglapersonali poolseid küsimusi ja hoiab kokku palju aega, energiat ja muid ressursse sünnituse ajal. Sünnitusplaani koostamine on ühtlasi hea ülevaade haiglate rutiinsetest protseduuridest ja tavadest, milledest reeglina peredel pole täit ülevaadet;
 • Sünnitusmajja kaasavõetavate asjade ja hiljem vajaminevate beebiasjade nimekirjade koostamisel nõu ja abi;
 • Meili teel või telefonitsi täiendav konsulteerimine mistahes aktuaalsetel teemadel, sh kui soovid ka nt paremini seostada infot, mida kuulsid oma ämmaemanda või arsti käest;
 • Sünnitustähtaja lähenedes on doulapoolne  valmisolek, kättesaadavus ja pühendumine kliendile vajadusel ööpäevaringne ja prioriteetne;
 • Enne lapse sündi ja selle lähenedes võib naisel tekkida ka kiireid küsimusi ning tähtsa protsessi algus ise võib näidata end korduvalt, kuid siiski taas taanduda mitmeteks päevadeks. Toetus selleks puhuks on ikka sünnitetuse paketi osana olemas ja ettemaks katab ka selle osa.

Ettemaksu ajastus on enamasti esmase kohtumise järel või hiljemalt 4 nädalat enne sünnitustähtaaega.
Ülejäänud osa sünnitoetuse paketist ehk 450 € saab tasuda lapse ilmaletuleku järgselt nädala jooksul.

Tasumine toimub arvete alusel või Stebby krediidiga.
Vähekindlustatud peredele on võimalik teha eraldi kokkuleppeid hindade osas.

Loe edasi

Lapse sünnile järgnev toetus, abi ja hoolitsused:

Individuaalsed kohtumised: 1h/ 45€
Kaugteel konsultatsioonid (Telefoni või video teel):  1h/30€ või kokkuleppel (olenevalt kohtumise teemast)

Võimalikud teemad:

Esimesed sünnitusjärgsed kohtumised toimuvad tavaliselt kas sünnitusmajas (või kodusünnituse korral naise kodus). Sünnitusjärgsed hoolitsused, nagu spetsiaalne ayurveda jook, kõhusidumistehnikad, diastaasi manuaalne sulgemine, erinevad massaažid, kookonhoolitsus ehk terapeutilise toimega sulgemis- ja uuestisünnirituaal jt spetsiifilised toetused toimuvad reeglina naise kodus või tema poolt eelistatud kohas.

Aeg kokkuleppel, keskmine toetuse pikkus 1,5-2 h korraga.
Kookonhoolitsuse kogupikkus 4-6 h.
Tasumine toimub arvete alusel või Stebby krediiti kasutades.
Vähekindlustatud peredele on võimalik teha eraldi kokkuleppeid hindade osas.

Loe edasi

Parima ettevalmistuse pehmeks ja väekaks sünnituseks, annab kombinatsioon rasedate jooga grupitunnid ja individuaalne nõustamine-toetus.

Minimaalselt on vajalik üks ettevalmistav individuaalne kohtumine enne sünnitust, ca 1,5-2 tunni ulatuses, kuid tuleb kindlasti kasuks otseseid ettevalmistavaid kohtumisi teha pigem rohkem. Sobiv aeg sünnitoetaja poole pöörduda on juba raseduse keskpaigast alates või vabalt ka varemgi. Kohtumiste pikkused ja teemade valik võib aga olla just vastavalt naise/pere soovidele ja vajadustele.

Sünnitusest taastumise ajal on samuti võimalikud nii ema&beebi grupitunnid kui ka individuaalne sünnitusjärgne hoolitsus, toetus, nõustamine.

Kontakt

Doula Aale-Triinu: +372 5270569 anjani1008@gmail.com 
FB: www.facebook.com/doula.aaletriinu

Doula Aale-Triinu Sonn endast

Olles õppinud kriya hatha jooga õpetajaks, olen juhendanud ka lapseootel emade joogatunde alates 2006.aastast. Läbi nende tundide ning ka seminaride olen pakkunud ettevalmistust sünnituseks tänaseks juba ümmarguselt 1000-le naisele.

Peale oma teise lapse sündi 2014. aastal kasvas minu tundidest loomulikuna välja ka sünnitusjärgne jooga emadele koos beebidega. Täna olen ise kolme lapse ema, olles teadlikult pidevalt täiendanud end nii rasedusaegse kui peale sünnitust perioodi tervise teemadel. Tundes suurt kutsumust toetada naisi sel imelisel teel, õppisin 2017-2018 aastal ka doulaks ning imetamisnõustajaks Eestis, Põlisrahva Tarkuste Koolis. 2017 aastast alates olen doulana toetanud naisi ka beebi ilmaletuleku juures (nii sünnitusmajas kui kodusünnitusel, nii loomuliku aktiivsünnituse, kui ka plaanilise keisrilõike puhul, viibides füüsiliselt sünnituste juures tänaseks üle 35 korra). Olen mõistnud, et just see on minu südamekutsumus ja et kogu minu elu õpitud teadmised ja kogemused saavad siin imelisel ja samas väga vajalikul viisil kokku. 2023. aastal sai minust ka tunnustatud rahvusvahelise brändi – Spinning Babies® – lapseootel perede sertifitseeritud nõustaja (Spinning Babies® Certified Parent Educator).

Suurima rõõmuga toetan mitmekülgselt nii nõustamise, harjutuste kui ka paljude väärtuslike nippide jagamisega naiste lapseootuse aega ja lapse ilmale saabumist, et see elu üks kõige olulisimaid sündmusi saaks olla maksimaalselt rahuldust pakkuv nii emale, beebile, kui kogu perele.

Samuti olen värsketele emadele toeks ja nõustajaks peale sünnituskogemust mitme kuu jooksul. Pakun ka erinevate taimede, vürtside ja massaažidega sünnitusjärgset hoolitsust naise kodus või tema valitud kohas ning traditsioonilist Benkung-sidumistehnikas toestust, mis pakub füsioloogiliselt suurt mugavaust sünnitanud naisele.

 

 

Aale-Triinu kolmanda lapse ootel, 2016.

Läbitud õpped ja koolitused:

 • 2023 Märts kuni 2024 kevad (õppetsükkel on hetkel toimumas) Tiibeti Meditsiini terapeut/arsti koolitus, (Juurtantra, Nejang ravijooga, ravimtaimed, erinevad massaažid ja teraapiad, sealhulgas HoMe teraapia – peamassaaž vürtside ja sooja õliga sünnitusjärgseks ajaks). Koolitaja Anu Rootalu-Wachsmann
 • 2023 Aprill Spinning Babies® Certified Parent Educator. 4-päevane täiskoolitus (Koolitajad: Jennifer Walker, Joyce Hoek-Pula, Marlies Phielix (Holland)
  Spinning Babies® ämmaemandad ja füsioterapeudid on välja töötanud loomulikke sünde toetavad erinevad füsioloogilised tehnikad ja võimalikud leevendused ning lahendused, et vähendada mittevajalikke sekkumiste ning keisrilõigete arvu maailmas. Spinning Babies® pakub efektiivseid füsioteraapilisi lahendusi ka sünnituse stagneerumise (seiskumise) puhuks – Spinning Babies® Three Levels Solutions℠.
 • 2022 August Koolitused Mehhiko ämmaemand Naoli Vinaver (Art of Birth)väljaõpetega: “Mehhiko Postpartum ja Temazcal tseremoonia” ja “Sünni kunst Mehhiko rebozoga”.
 • 2020 Veebruar Spinning Babies® 2-päevane õppeprogramm (Koolitaja: Jennifer Walker).
 • 2019 märts Sünnitusjärgse terapeutilise kookonhoolitsuse väljaõpe (koolitaja: Natalie Sanna).
 • 2018 oktoober Sünnitusjärgne kõhu sirglihaste diastaasi ulatuse hindamine, vastavalt sellele füsioloogilise hingamise ja esmase sobiva taastava harjutustiku kasutusele võtmine, diastaasi sulgemise manuaalteraapia (välja töötatud saksa ämmaemand Angela Heller’i poolt). Koolitaja: Yola Garbers (Saksamaa).
 • 2018 september Sünnitusjärgse hoolitsuse õppeprogramm: taimemassaaž, füsioloogiline kõhumassaaž, Savasana massaaž, tubane taimeauru saun, taastav sünnitusjärgne ayurveda vürtsijook, Benkung toestav sidusmistehnika (koolitaja: Natalie Sanna).
 • 2017 september – 2018 juuni. Doula ehk pere- ja sünnitoetaja väljaõpe – 450 tundi (Põlisrahva Tarkuste ja Rahvaravi Kool. Koolitajad: Karita Mikko, Ingrid Kaoküla, Elina Piirimäe, Ülle Lember, Küllike Lillestik, Riinu Verlin, Triin Värnik). Õppeprogrammi läbinul on olemas ka vajalikud eelteadmised ja mõistmised raseduse ja sünnituse jälgimise meditsiinilistest juhenditest ning protseduuridest, ämmaemandatega pearimaks koostööks.
 • 2017 oktoober – 2018 mai. UNICEF’i imetamisnõustaja koolitus – 40 tundi (SIET’i ametlik õppeprogramm. Koolitajad: Ülle Lember, Riinu Verlin).
 • 2017 veebruar – aprill. 32-tunnine sertifitseeritud lastemassaaži algkursus, pedagoog lasteterapeut/füsioterapeudi assistent Marika Must.
 • 2017 veebruar. “Õidepuhkemine”, 6-nädalane vaagnapõhjalihaste tervise e-kursus. Koolitajad Katri Ristal ja Kaija Margumets (www.minaolenginaine.ee).
 • 2016 juuli-august. Ämmaemanduskeskuse perekooli tunnid (kokku 12h, koolitajad: ämmaemand Ingrid Kaoküla ja rasedate võimlemisõpetaja Iren Laidma, www.ammaemanduskeskus.ee);
 • 2015-2016 nov-jaan. Ema ja beebi jooga koolitus 1. ja 2. osa, koolitaja Natalie Sanna (Bliss Yoga Stuudio). Õppe teemad: Keha ja meeleseisundite muutused, emotsionaalne tugi sünnitusjärgses perioodis. Sünnitusjärgsed taastumisetapid kuni lapse 1.eluaastani. Arendusjooga beebile: harjutused/mängime/laulame. Beebimassaaž, “sonic” helimassaaž.
 • 2006 Ülle Lemberi rasedate jooga näidistunnid (www.paikesetants.ee);
 • 2005 kriya hatha jooga õpetajate väljaõppe osana rasedusele kohandatud kriya hatha jooga 18 põhiharjutust;
Tagasiside klientidelt

“Oleme väga tänulikud, et olid ja oled meile toeks sellel põneval, olulisel ja erilisel ajal! Palju jaksu Sulle sinu töös, mis on niivõrd vajalik 🙂
Loodame veel kohtuda ja arutada maailma asju!”

-Sandra

“I’m glad and grateful that you were at our side during this very special year. Thank you for being our doula.”

-S & A

“Kirjutan meie teise lapse sünniloo. Mul oli soov, et mitmed asjad läheksid teisiti, kui olid läinud esimese lapse sünnil. Esimesest sünnitusest ei ole mul traumeerivat mälestust ja ei mäleta ma ka valu, aga see kestis väga kaua (39h) ja lõpp venis ka pikaks. Seetõttu teadsin, et tahan kasutan teisel korral doula abi. Võtsin ühendust Aale-Triinuga. 34. nädala paiku õpetas ta meile harjutused, mida saime mehega koos teha, toetamsks sünnituse pehmemat kulgu. Ootasime põnevusega, millal sünnitus algab. Mehe ennustuste kohaselt hakkas asi hargnema üks päev enne tähtaega ja nagu minu taotlus ette nägi – rahulikul hommikul peale ärkamist 🙂 Tundsin väikseid valusid alakõhus, millegapärast olin ma veendunud, et tunne peaks tulema ülakõhust. Seepärast kahtlesin, kas toimub ikka õige asi. Paari tunni pärast helistasin Aalele, et küsida, mis ta arvab, kas ma sünnitan. Ta arvas, et eks lähiajal hakkab midagi toimuma. Kuna eelmine sünnitus tähendas megamaratoni, otsustasin, et lähen magama. Magasin kaks tundi. Peale ärkamist olin üsna kindel, et sünnitegevus käib. Tuhud ei olnud väga intensiivsed. Kui tuhu tuli, tahtis keha teha puusaringe. Tuhudest ei lasknud ma end väga häirida ja tegin samal ajal ka perele söögi valmis. Peale sõrme lõikamist sain aru, et tuhu ajal pean noa käest panema. Konsulteerisin telefoni teel veel Aalega, kes suutis mu rääkimisest-hingamisest aru saada, kus maal mu sünnitus on ja mis asendeid, võtteid ma peaksin rakendama, et arengule kaasa aidata. Kuna pelgasin ikka, et asi võib venida pikale, tahtsin minna jalutama ja siis dušši alla. Aalega rääkides sain aru, et veel pean vabastama mõned emotsioonid ja mõtted, mis mind ei toeta. Jalutama ma ei läinud ja peale dušši helistasin Aalele ja ta hakkas minu poole tulema. Ühel korral otsustasin telefoniäpiga mõõta ka tuhude vahet, sain 4 minutit. See aga ei suunanud mind mõttele, et peaks haiglasse minema, sest esimesel sünnitusel istusin tunde ja tunde tuhusid mõõtes ja 3-minutiliste vahede tulemusel oli avatust ikka 3cm, seega ei tegelenud mõõtmisega seekord üldse. Tuhud läksid intensiivsemaks. Läksin magamistuppa ja istusin väikese madala pingikese peale, käed toetamas voodile, iseenesest tuli mu seest sügav hingamine ja madala vokaaliga välja hingamine. Aale tuli ja masseeris mu turja. Seejärel soovisin minna voodisse pikali ja Aale asetas peanut-palli mu jalge vahele ning suunas mind sobivasse asendisse. Vahepeal jõudsin mu vanemad ja võtsin vanema lapse endaga kaasa. Ühel hetkel hakkasin tundma pressi-tunnet. Otsustasime, et hakkame haiglasse sättima, sinna oli 20-minutilise autosõidu tee. Püsti tõustes tahtsin uuesti kohe maha käpuli minna. Õnnestus rutata autoni, tagaistmele ja käpuli. Aale ütles, et hoiaksin ülakeha allpool ja hingaksin kiiresti, siis laps kindlasti autos sündida ei saa. Tagapingile minnes tulid veed ära. Asusime teele. Pigistasin mehe õlga, haiglale lähenedes hakkasin tundma, kuidas laps juba tahab tulla, tundsin pea survet. Mees sõitis rahulikult haigla ette, ma tuhisesin ruttu haigla uksest sisse ja kiskusin ülariideid ära, teatades, et kohe tuleb laps! Läksin käpuli raamile ja veenduti, et pea paistab. Mind kiirustati lähimasse sünnitustuppa. Kiire koroonapulk ninna ja sain siirduda sünnitustoa lauale. Ämmaemand suunas mind külili asendisse ja peale kahte satsi pressimist, oligi laps käes! Kõik mis ma korrutasin oli, et uskumatu, uskumatu, see on tehtud. See käis väga kiiresti. Kell 13 ärkasin ma oma lõunaunest, kell kaks tegin veel süüa, pool viis võtsid mu vanemad vanema lapse ja paar minutit peale viit sündis beebi, vaid peale üheksat minutit sünnitustoas. Kuna esimene sünnitus oli nii pikk, siis oli selline kiire-pehme sünnitus mulle nii suur üllatus, positiivne üllatus. Kõik läks väga hästi ja tõeks said ka kõik minu sõnastamata soovid. Ma olen täiesti veendunud, et doula Aale-Triinu juhendamised ja tehtud harjutused mängisid väga suurt rolli. Kui on võimalus kasutada sellist pehmet ja täpset sekkumist sünnituse kulu kergendamiseks, siis soovitan seda igaühele. Parim võimalikest sekkumisviisidest on kindlasti doula abi :). Parimat ja suur tänu veelkord! “

-Mari-Ann, juuli 2020

Tagasiside sünnituseks ettevalmistavatele videotundidele ja erasessioonile

“Aale-Triinu sattus minu teele kui soovisin 7. raseduskuul hakata aktiivsemalt käima rasedate joogas, kuid saabus eriolukord ning kõik perekeskuste tunnid olid tühistatud. Peagi leidsin Aale-Triinu veebijoogad ning osalesin nendes kuni raseduse lõpuni. Kui esiti tundus veebitunni mõte kummaline, siis tegelikult olid need väga nauditavad ning mis kõige toredam, sain joogat teha endale sobival ajal ja mitu korda nädalas! Kuigi me ei olnud Aale-Triinuga kunagi kohtunud, tekkis tundidest tore äratundmine, et ta võiks minu sünnituskogemusele veelgi enam toeks olla. Nii külastaski ta meid ja näitas praktilisi harjutusi, kuidas ise sünnitusele kaasa aidata. Olen kindel, et tema soovitused nii joogatundidest kui personaalsest nõustamisest aitasid kaasa väga positiivsele sünnituskogemusele, mu keha ja meel olid selleks imeliseks sündmuseks valmis! Aitäh Sulle!

-Krista, mai 2020

“Tahtsin teada anda, et meie beebi sündis eilsel ilusal suvisel õhtupoolikul ja selleks läks u 2h, ilma ühegi tundemärgita oli juba 5cm avatust 🙂 Olen kindel, et joogad, “kolme õe” harjutused ja punktide masseerimised andsid olulise panuse, et keha juba nii hästi ette valmistatud oli! Suur tänu sulle ja indu rasedate toetamisel!”

-K

“Tänud sulle, Aale-Triinu! Tänu sinule sain tuhu sisse mindud õigete mõtetega ja üldse õige suhtumisega asja üle elatud! Sünnituse mõtted ja sünnitus ise oli peaaegu täpselt sellised, millest unistasin, ja suureks abiks oli see, et olid olemas! Aitäh veekord!”

-Katja

Armas Aale-Triinu!
Aasta eest lippasid Sa kohtuma võhivõõra kõhuviirusest räsitud naisega otse sünnitustoas. Paar päeva tagasi sai Sinu abiga ilmale tulnud väike Jakob aastaseks. Tervitame Sind, kallistame ja ütleme kogu perega Sulle suur aitäh, et tulid ja toetasid! 💕 Imetamisest sai ilus teekond, mis kestab veel. Jakob on väga maias poiss, äärmiselt rõõmus ja naerusuine.

“Rebozzo salliga massaaži proovisime ühe lapseootel era-joogatunni lõpetuseks. Väga mõnus ja rahustav, nagu ema kiigutus. Vajusin pärast seda täiesti oma mulli või isegi uinakusse… Mõtlesin hiljem veel, et võiks ise oma pere jaoks osata…
Rebozzo tuli taas abiks ka kui lootevesi hakkas enne sündi nõrisema, kuid tuhud ei alanud. Kuna ei soovinud haiglasse minna ja enne esilekutsutud sünnitust soovitas ämmaemand veel proovida rebozzot. Aale-Triinu leidis võimaluse seda kohe teha ja lisas veel õiged homoöpaatilised terad – Ja tuhud algasidki ilusasti mõne tunni pärast.
Mind aitasid sünnitusel väga just paar päeva enne Aale-Triinuga lapseootel joogatunnis korratud hingamisharjutused ja sünnitust toetavad asendid. On väga suur vahe kas sünnitamisel hingata tavaliselt või teadlikult, kasutades ka häält ja osata kasutada gravitatsiooni…
Tundsin end teist last sünnitades väekalt ja sünni kaasloojana (tuhust tuhusse kannatamise asemel). Teadsin, et iga hingetõmme viib titale lähemale ning tundsin kuidas oma kehaga – õigesti hingates ning sündi toetavaid asendeid valides – ise lapse tulekule seekord rohkem kaasa aitasin.
Sünnitus kestis vaid 4 tundi, sellest väljutus 45 minutit. Pisike väljus kahe spontaanse pressiga (ma polnud enne kindel et ma oskan pressida). Ise vigastusteta, lapse apgar 10/10 ja mõnusasti kodus.


Sünnitusjärgne jõujoogi kogemus – see oli päikeseline ja toitev, pärast sünnitust meeldis mulle koos puuviljadega tarbida. Soojendas seestpoolt, mis hea kui soe mütakas kõhust sülle ja kaissu kolinud. Tore meeleolu looja ka teistele pereliikmetele ja sel erilisel ajal kodust läbisattuvatele inimestele.
Benkung kõhusidumine peale sünnitust – Nii mõnus sirge rühi ja palju pikem tunne, ilma et ise midagu pingutama peaks. Nagu maa ja taeva vahel kiiguks…”

-Tiina

     

“Jäädes teist korda rasedaks olin ma üliõnnelik, sest teise lapse saamise soov oli juba aastaid mõtteis olnud. Peale ämmaemanda visiiti, kus kinnitati, et lootemuna on paigas ja elutegevus käib, käis mul ainult üks mõte peast läbi: nüüd tuleb siis jälle sünnitama minna. Kuna esimene sünnitus jättis minusse oma mitte just kõige positiivsema jälje, siis seekord võtsin nõuks leida omale maksimaalsed abikäed sünnituseks ehk otsisin omale doula ning eraämmaemanda. Aale-Triinu joogas olin käinud juba esimest last oodates, mistõttu ma teadsin, millised on tema teadmised, põhimõtted ning milline ta ise inimesena on. Kuna doula veedab aega sinuga kogu sünnituse, siis minu jaoks oli oluline olla doulaga samas mõtlemisrütmis ning usaldad tema arvamust. Ämmaemanda valisin samuti oma sõprade ja doula soovituste abil. Ja tõesti paremat komplekti ei oska ma üldse tahtagi.
Teine sünnitus algas täpselt tähtpäeval. Hommikul algasid valutud emaka kokkutõmbed, mis päeva jooksul üha kulmineerusid. Helistasin juba hommikul nii ämmaemandale kui ka Aale-Triinule ning viisin nad toimuvaga kurssi. Käisin päeva jooksul dušši all ja mõned tunnid hiljem ka vannis. Aeg läks ning tuhud muutusid veidi valusamaks ning hakkasid tahapoole liikuma. Ma arvan, et avatust mul oli juba piisavalt, aga sünnitama veel ei tahtnud minna – looteveed veel tulemata ja tuhud ei olnud piisavalt tugevad. Tuli siis Aale-Triinu mulle külla ja ütles kohe, et tita ei ole veel päris õiges asendis sündima hakkamiseks. Proovisime siis paari kehaasendit, mis aitasid beebil õigesse kohta liikuda ning vaid mõned tunnid hiljem beebi sündiski. Nii et, elusnäide sellest, kuidas doulast on palju abi. Beebi sündis sünnitusmajas vannivette. Minu jaoks super kogemus!!!! Tänu doulale ja ämmaemanda tööle oli sünnitus ka minu elukaaslase ja lapse isa jaoks positiivsem kogemus. Kuigi lapse isa on su hingesugulane, keda sa armastad, siis doula ja ämmaemand saavad aidata sind just sünnitamisel, mees kahjuks siin ei saa nõu anda, pole tema töö. Vähemalt minu puhul oli see nii.”

-Katrin

Sind võib veel huvitada

Aale-Triinu doula-teenuse lehekülje Eesti Sünnitoetajate Ühenduse kodulehe leiad siit: https://www.doula.ee/doula/aale-triinu-sonn

Oled oodatud meie FaceBooki lehele: “Lapseootel ja lapsega emadele. Jooga- ja doulainfo”  www.facebook.com/doula.aaletriinu . Sellelt FB lehelt leiad ka Aale-Triinu poolt toetatud ja kirja pandud sünnituste lood, pannes otsingusse #sünnilood.

Loe Aale-Triinu joogatundides osalenute tagasisidet, kuidas eelnev rasedate joogas käimine aitas sünnitusel: www.studio108.ee/rasedatejooga-tagasiside

Kuula Podcasti Aale-Triinuga otse Soundcloudist sünnituse teemadel: https://soundcloud.com/pesapuuperekeskus/2-aale-triinu-sonn

Midagi head ja kasulikku sulle!

Klikkides pildile,avaneb suuremalt toetav häälestus sünnituse alguseks. Seda on hea lugeda lause kaupa, tunnetades iga lause sisu ja vastuseid oma keha seest, vabastades kõik väikesedki kahtlused või pinged selle teemaga seoses.

Häälestuse autor: Aale-Triinu Sonn.

Sünnitusjärgne sulgemistseremoonia – kookonhoolitsus

 

Üks kõige sügavamaid terapeutilisi rituaale lapse sünni järgse taastumise maailmas, on kookonhoolitsus ehk sulgemistseremoonia, mille juured on Mehhiko iidsetes traditsioonides.
See õrn, kuid unustamatult tähendusrikast hoolitsus pakub värskele emale heaolu, tervendust mitmel tasandil ja iseenda uuesti sündimise rituaalset pühitsemist.

Väliselt on tegu justkui ühe mõnusa spa-hoolitsuse paketiga, mis pakub külluslikku elamust kõikidele meeltele. Hoolitsus algab maitsva ajurveedaliku jõujoogiga. Edasi saab nautida aromaatseid ravimtaimeaurusid, tervendavat rituaalset taimedega vanni, kerget massaaži sooja aromaatse kehaõliga ning lõpuks nn kookonis uuenemist – traditsioonilisi kehasidumis- ja kokkutõmbamistehnikaid, mis taas-joondavad luustiku ja viivad kogu keha sügavasse lõdvestusseisundisse. Siiski pakub kookonhoolitsus sellest veelgi palju enam – suurt vaimset kosutust, enda taasleidmist uues eluetapis ja peenemate tasandite tervendust. Võiks öelda, et kookonhoolitsus omab lisaks ka Mehhiko iidset šamanistliku taustaga tervenduse jõudu.

Ettevalmistusi ja tegevusi, mis on kõik omamoodi pidulikud, hellitavad, tähendusrikkad ning häälestavad, on rohkelt ja tulemus on kahtlemata seda väärt.

  

  

KKK kookonhoolitsuse kohta:

 • Kaua hoolitsuspakett kestab? Doula visiit kokonhoolitsuseks kestab kokku ca 4,5-6 tundi ja see aeg koosneb mitmest erinevast tegevusest (väestava vürtsitee keetmine, sünnituskogemusele koos tagasivaatamine ja vestlus doulaga ja soovi korral enda uue eluetapi jaoks taotluste tegemine, ravimtaimemandalate valmistamine ja nendest tõmmise keetmine, kehakuulamise teraapia, vanniteraapia (alternatiivine, nt kui vanni pole kodus, nn “vaginal steaming” – sügavalt meditatiivne ja teraapiline protseduur ravimtaimede aurudega duširuumis), kogu keha õlitamine sooja aromaatse õliga, mähkimine kookonisse ja füsioteraapilise mõjuga luustikku taasjoondavad sidumistehnikad, teadliki kookonist väljatuleku ehk n-ö “liblika” sünd.)
 • Kas ma saan last toita vahepeal? Jah, esimeses pooles saab ka last vahepeal toita, kasvõi kaks korda isegi, kuid viimased 2,5h oleks hea, kui leiate pisitibule hoidja.
 • Palju aega peab sünnitusest möödas olema? Traditsiooniliselt minimaalselt 9 päeva, kuid mina läbiviijana soovitaks, et möödas oleks isegi pigem 3-4 nädalat. Samas või olla sünnitusest möödas ka juba aastaid, kuid kui naine tunneb, et soovib tervendada sünnituskogemuse ja täielikult võtta vastu end uues eluetapis, siis on selleks õige aeg. 🙂
 • Mis see kõik maksab ja mida on vaja selleks veel? Kookonhoolitsuse tervikhind on minul 300€ koos töövahendite ja -materjalidega. (16 vürtsi joogi valmistamiseks, ravimtaimed, massaažiõlid, eeterlikud õlid, värsked lilleõied ja küünlad piduliku atmosfääri loomiseks, kookoni moodustamiseks linad ja sidumissallid, jne. Lisaks veel mõned vahendid ka naise enda poolt (hea, kui on endal olemas küünlaalused, mõned laiad voodilinad või tekikotid, mis võivad õliseks minna, nn kookoni moodustamiseks, veidi värskeid puuvilju või muud kergemat kosutust). Soovi korral saab naine aga ka ise rohkem ette valmistuda ja varuda nt vajalikud ravimtaimed, vürtsid, küünlad, värsked lilleõied jne ja sel juhul on kookonhoolitsuse tasu ka soodsam – 250€.
  Peale kookonhoolitsuse lõppu on hea, kui naine ei pea ise kiirustades süüa perele hakkama valmistama või muid asjatoimetusi kohe tegema hakkama, vaid saaks oma uuestisünni päeva pühitseda argimuredeta. Samuti on naised leidnud, et sel päeval pärast on oluline kanda väga õrna ja hõljuvat rõivastust, kuna keha naudib suurt vabadust ja kergendust. :)NB! Kookonhoolitsust saab osta ka kinkekaardina oma sõbrannale, sõsarale jne!

 

Fotod: Hanna Bender ja isiklik arhiiv
Kontakt:  anjani1008@gmail.com (doula Aale-Triinu)

Loe edasi


“Ka sisaliku tee kivil jätab jälje, kuigi me seda ei näe. Iga mõte, mis tuleb ja läheb, jääb kuhugi alles. Kõik, mis sa ükskord naerdes kinkisid, võib kunagi otsa saada, kuid naeratus jääb...”
Karl Ristikivi