Siin leiad väikse ülevaatliku juhise, mis aitab Sul valida omale joogamatti.
Hea joogamatt on parajalt haarduv ja mittelibisev ning seda mõlemalt poolt! Korralik matt ei vaju ka täiesti läbi, vaid pakub piisavat toestust ja põrutuskindlust, et hoida liigeseid. Ja lisaks – muidugi peaks olema mati materjal vaba ka märkamatult lenduvatest mürkainetest. 
Seejuures võivad joogamatid olla ühtviisi kvaliteetsed nii täiesti looduslikust kui ka tehismaterjalist.
Meie poolt allpool väljapakutud valikud on juba läbinud range sõela ja on eranditult kõik väga kvaliteetsed, kahjulike ainete vabad ja ka keskkonnasõbralikud.

Looduslikud ökomatid on valmistatud villast, tekstiilist, ka osaliselt korgist ja dzhuudist, kuid tuntuim ja kasutatuim on kautšukmatt. Kautšukmattide valik on lai ja eriti keskkonnasõbralik valik oleks joogamatt, mille tooraine on kogutud keskkonda säästvalt ja mis ei pärine Amasoonase vihmametsadest. Kautšukmattide puhul tuleb ka teada, et alguses matid lõhnavad, mis hajub 2 nädalaga, kuid õrn naturaalse kautšuki lõhn jääb nendele joogamattidele alati kaasa. Materjal ise on ideaalne aluspind igasuguseks joogaks, nii rahulikku, kui intensiivset laadi stiilideks.

Sünteetilised matid on valmistatud erinevatest vahtudest, plastidest, sünteetilisest kummist, lateksi ja sünteetiliste kummide segudest jne. Sünteetilise mati valikul on eriti oluline eelistada kvaliteetset matti. Kvaliteetmatt ei sisalda mürgiseid jääkaineid, mis võivad hakata vähehaaval nö välja aurama ning on toodetud võimalikult keskkonnasõbralikult. Parima mati otsingul on hea jälgida ka, et matt ei oleks liiga nätske või liiga libisev ja samuti ei tohiks see ihuga kokkupuutel ajada higistama.
Sünteetilistest joogamattidest tuntuimad on PVC (polüvinüülkloriid), TPE (termoplastiline elastomeer) ja sünteetilisest kummist matid.

Tundlikule inimesele ja lateksiallergia puhul ongi kindlaim valik ohutust kinnitava sertifikaadfiga TPE vahust matt.
Väga levinud on PVC matid, mis sõltuvalt tootmisprotsessist võivad olla väga erinevate omadustega, mitte-mürgisest kuni väga mürgiseni välja. Samas nt Manduka firma PVC matid on toodetud väga keskkonnasõbralikult ja ei sisalda üldse mürgiseid jääkaineid.
Alljärgnevas valikus pakutud TPE matt on ka keskkonnasõbralik, hügieeniline, 100% taastöödeldav ja allergiavaba, ei sisalda PVC-d, mürgiseid pehmendajaid, raskemetalle ja AZO värvaineid

* * *

KAASASKANDMISEKS mõeldud joogamatt on kaalult hästi kerge ja sageli ka tavalisest õhem, kuid mitte alati!

TPE matt Lotus Pro, on üks kõige paremaid kaasaskantavaid trennimatte – kaalub vaid 1,1 kg! Samas on tegemist maksimaalse võimaliku pakususega – 6mm – matiga, mille pind on mõnusalt pehme.
Matt on vetruv ja pakub harjutuste sooritamiseks head haarduvust. See matt sobib eriti hästi neile, kes alles alustavad joogaga ja soovivad ehk esialgu ka veidi pehmemat matti. Jõulisemate stiilide puhul, kus on eriti palju ka püsti hark-asendites venitusi võib matt ajutiselt veidi järgi venida ja sel juhul sobiks paremini ehk sitkem ja tugevam kautšukmatt. Lotus Pro joogamatt on allergiavaba (nii lateksi, kummi kui ka PVC vaba) ning samas ka taastöödeldavast materjalist, mis teeb selle keskkonnasõbralikuks. Valida on 6 erineva värvitooni väga hästi vastupidava ja ihusõbraliku mati vahel. Vaata pikemalt siit.

* * *

Õhukesed KAUTŠUKIST REISIMATID mis on ülikerged (900 gr või 1 kg) ja kokkupandult väiksed, sobivad lisaks reisile hästi ka kodus vaiba peal kasutamiseks, andes ükskõik millise olemasoleva alusvaiba pehmusele juurde haarduva ja mittelibiseva pinna. Väga mõnus on selline matt trenni kaasa võtta  ja teise mati peale asetada ja nii saadki harjutusi oma isikliku mati peal teha. Valikus on kahe erineva firma tooteid:
1) EkoPro reisimatid (1,3 mm) 3 erinevas värvitoonis.
2) Manduka kvaliteetsed reisimatid (1,5 mm) 4 värvitoonis.

KODUSEKS JOOGAMATIKS sobivad eriti hästi paksemad kautšukmatid, kuna naturaalne kummi on küllaltki raske kaasas kanda. Samas on paksudele mattidele ka olemas spetsiaalsed matikotid, et kaasavõtmine võimalikult mugavaks teha.

6 mm paksune Ecopro Diamond annab nt väga hea toetuse ja pehmuse. Samas on matt sitke ja põrutuskindel. Mati pind on oma avatud rakustruktuuri tõttu väga hea haarduvusega isegi kui käed on niisked ja on mõnusalt pehme ja sametine. Matt sobib ka jõulistele joogastiilidele hästi. Värvitoone on valikus kolm.

Manduka firma kvaliteetmatid, mille pind on veidi tihkem ja pinnakiht suletud rakustruktuuriga ei ima niiskust endasse ja on seetõttu kõige kergemini puhastatavad. Samas on Manduka mattidel selline pind ka väga hea haarduvusega oma erilise spetsiaalse virvendava veepinna mustri tõttu. Need matid pole ka liiga kõvad, kuna vetruvuse ja põrutuskindluse tagab mati alumine avatud struktuuriga pehme pool. Manduka Eko matid on ka väga vastupidavad ja omamoodi tundega. Need matid on ideaalsed ka mehisemale joogapraktikule.
Valikus on kolm pilkuharavalt sügavat värvitooni Joogamatt Manduka eKO ® 5mm
ning ka veidi kitsam ja kergem 4mm paksune versioon.

* * *

SUUREMÕÕDUSLISTE JOOGAMATTIDE
 austajatele pakub kõrgkvaliteetsete ökomattide tootja Manduka 2 meetrist varianti, mis on ka tavapärasest laiem (66cm).

Manduka Eko matid on ka väga vastupidavad ja omamoodi tundega. Need matid on ideaalsed ka mehisemale joogapraktikule.
Valikus on 2 pilkuhaaravalt sügavat värvitooni – 5mm kautšukmatt suuremõõdulises variandis

Kuid ka 6 mm paksune Ecopro Diamond kautšukmatt on tavaliselt pikem (185x60cm) ning sobib ka jõulistele joogastiilidele hästi oma toekuse ja vastupidavuse poolest. Värvitoone on valikus kolm.

* * *

LAMBAVILLASED JOOGAMATID sobivad hästi nii rahulikumaks joogaks kui lõdvestumiseks.

Lambavillaga kaetud matid on mõnusad, pehmed ja soojad, kuid samas on piisavalt kindla pinnaga, et teha joogat. Aluspind on mittelibisevast kautšukist. Jõulisemate ja higistamaajavate joogastiilide jaoks sobib aga paremini ikkagi kautšukmatt. Siin valikus väljatoodud mattide lambavill pärineb loomulikust pügamisest, kus lambaid ei kahjustata. Ja eraldi on olemas ka ökovillane variant.
Meditatsiooni jaoks on olemas ka spetsiaalsed lambavillased istumismatid. Sobivad hästi eriti neile, kes ei taha lambanahka eetilistel põhjustel kasutada.
Kuidas hooldada erinevaid matte kodus?

Kautšukist matte:

  • Puhasta niiske lapiga kasutades lihtsalt vett või spetsiaalset kautšukist joogamati puhastusvahendit või isetehtud puhastusvedelikku lahjendatud õunaäädikast (50:50 vee ja naturaalse õunäädika segu)
  • Naturaalne kummi muutub kuivas õhus „januseks“ ja niiske lapiga puhastamine muudab mati välimuse ja haarduvuse paremaks.
  • Ära pane eKO joogamatti pesumasinasse, ära leota vees, ära kasuta seepe ega pesuaineid ning kriimustavaid ja abrasiivseid küürimisvahendeid, kuna see soodustab materjali lagunemist.
    Mitte kuivatada tsentrifuugiga!
  • Oota alati kuni matt on kuivanud ja alles siis rulli kokku.
  • Ära jäta matti otsese päikesevalguse kätte.

PVC matte, mis on suletud rakustruktuuriga hoolda järgmiselt:

  • Suletud rakustruktuur hoiab ära niiskuse ja higi imbumise mati sisse ja takistab seeläbi bakterite kasvu (ideaalne hot jooga harrastajatele). Selline matt ei määrdu ka intensiivse kasutusega kunagi liiga tugevalt.
  • Puhasta PVC joogamatti peale igat kasutamist spetsiaalse joogamati puhastusvahendiga. Spetsiaalne puhastusvahend hoiab mati puhtana ja ei kahjusta pinnatekstuuri ega muuda seda libedaks.
  • Ära pane joogamatti pesumasinasse, ära leota vees ega duši all.

 

“Ka sisaliku tee kivil jätab jälje, kuigi me seda ei näe. Iga mõte, mis tuleb ja läheb, jääb kuhugi alles. Kõik, mis sa ükskord naerdes kinkisid, võib kunagi otsa saada, kuid naeratus jääb...”
Karl Ristikivi